Posion kunta on saanut oikeuden järjestää veteraanien laitoskuntoutusta. Kunta järjestää valtion korvaamaa kuntoutusta omistamassaan palvelukeskus Valkamassa.
Reilu vuosi sitten valmistunut palvelukeskus Valkama suunniteltiin niin, että sen tilat, henkilöstö ja palvelut voivat täyttää valtion laitoskuntoutukselle asettamat tiukat vaatimukset. Ennen tarjouksen jättämistä Valkaman henkilökuntaa vahvistettiin vielä muun muassa fysioterapian ja kuntouttavan päivätoiminnan puolella.
Valtion laitoskuntoutukselle asettamat vaatimukset ovat korkealla, mutta me pystyimme ne täyttämään, iloitsi Posion perusturvajohtaja Saara Kuusela. Kuntosalin, allasosaston ja laitteiston lisäksi valtio vaatii laitoskuntoutuksen järjestäjältä monipuolista kuntouttavaa ohjelmaa yksilöhoidoista ja jumpista ryhmäterapioihin. Myös asiantuntijaluennot ovat osa kuntoutusta.
– On hienoa, että voimme tarjota laitoskuntoutusta kotikunnassa niille veteraaneille, joille muualle kuntoutukseen matkustaminen ikääntymisen ja toimintakyvyn heikkenemisen takia on käymässä mahdottomaksi.
Lue lisää keskiviikon paperilehdestä.