Liikunta tuo minulle hyvää oloa niin fyysisesti kuin psyykkisestikin. Liikunta ja urheilu pitävät hyvässä kunnossa, Posion kunnan ja Posion Pyrinnön urheilujuhlaan osallistunut Petra Määttä luonnehti liikunnan harrastamisen merkitystä hänelle.
– Urheilu on myös yhteishenkeä kohottava tekijä, koska porukalla on mukava liikkua yhdessä, Määttä jatkaa.
Posion kunnan ja Pyrinnön parhaana poikaurheilijana puolestaan palkittu Veikko Huuskonen sanoo urheilun olevan hänelle hyvä harrastus, josta saa kokemuksia ja kavereita, liikunnalla on hänelle iso merkitys elämässä ja arjessa.
– Urheilu on hyvä tapa tyhjentää ajatukset, ja se pitää mielen virkeänä. Olen saanut jääkiekon kautta ystäviä ympäri Suomea. Liikunta on iso osa arkeani, Vertti Laatikainen puolestaan sanoo.
Urheilujuhlassa palkittiin tämän vuoden Posion kunnan ja Posion Pyrinnön parhaat urheilijat.
Posion paras naisurheilija on Tytti Oikarainen, miesurheilija Eero Vuollet, tyttöurheilija Emmi Mourujärvi, poikaurheilija Veikko Huuskonen, aikuisurheilija Esa Mursu sekä lisäksi positiivinen posiolainen urheilija on Sini Karjalainen.
Posion Pyrinnön parhaana palkittiin Tytti Oikarainen. Paras tyttöurheilija on Noora Ruokamo, poikaurheilija Veikko Huuskonen sekä lisäksi vuoden pyrintöläinen on Jarmo Pyhtinen.
Lue juttu kokonaisuudessaan näköislehdestä tai printistä.