Posio verk­ko­kau­pas­ta voi ostaa to­ri­pai­kan Muik­ku­mark­ki­noil­le

Posion kunta avasi oman verkkokauppansa internettiin. Se löytyy osoitteesta muikkumarkkinat.fi ja sieltä torikauppiaan on nyt mahdollista varata ja maksaa oma myyntipaikkansa heinäkuussa järjestettäville perinteisille Posion muikkumarkkinoille.

– Toripaikkojen varaaminen ja maksaminen on kokeilu, josta saatavien kokemusten perusteella suunnittelemme toimintatavan mahdollista laajempaa käyttöönottoa, elinkeinokoordinaattori Veli-Matti Ruotsalainen sanoo.

Sähköisen järjestelmän käyttöönotolla Posion muikkumarkkinoiden järjestäjät pääsevät eroon aiemmin sähköpostitse ja puhelimitse hoidetuista toripaikkojen varauksista sekä toripaikkamaksujen keräämisestä markkinoiden yhteydessä.

Verkkokaupan kautta varattu toripaikka vahvistuu vasta kun paikasta määritelty vuokra on verkossa myös maksettu.

– Kunnilla näyttäisi olevan melko vähän vielä verkkokauppoja, vaikka digitalisaatiosta puhutaan paljon.

Yksi esimerkki löytyy Ylöjärveltä, jolla DigiYlöjärvi-blogi kertoo 33 000 asukkaan kaupungin palveluiden digitalisaatiohankkeen etenemisestä ja pohtii aiheeseen liittyviä ilmiöitä. Tulevaisuuden kunta on erilainen kuin nykyinen ja aivan varmasti digitaalinen. DigiYlöjärvi on osa kuntasektorin tulevaisuustyötä ja toimintakulttuurin murrosta.

Ilmoita asiavirheestä