Po­siol­la näyt­tä­möl­le Sim­paut­ta­ja – Pomp­pa-har­ras­ta­ja­teat­te­ri ­kään­tää näy­tel­män ­Koil­lis­maan mur­teel­le

Posiolaiselta Pomppa -harrastajateatterilta on tulossa ensi keväänä ensi-iltaan kirjailija Heikki Turusen klassikkotarina Simpauttaja. Näyttelijäryhmä aloitti näytelmän lukuharjoitukset jo syyskuun puolivälissä.
Posiolaiselta Pomppa -harrastajateatterilta on tulossa ensi keväänä ensi-iltaan kirjailija Heikki Turusen klassikkotarina Simpauttaja. Näyttelijäryhmä aloitti näytelmän lukuharjoitukset jo syyskuun puolivälissä.

– Heikki Turusen luvalla muokkaan näytelmän tekstin niin, että siinä puhutaan Koillismaan murretta, muutoin se on sama tarina henkilöineen ja paikan nimineen. Näytelmän valmiita versioita emme ottaneet vaan tekstin poimin kirjasta kohtauksineen, ohjauksesta ja dramatisoinnista vastaava Teuvo Orjasniemi kertoo.

Pompan näyttelijöissä on myös yläasteikäisiä, joten nuorten kohdalta on repliikeistä poistettu kaikki kirosanat. Aikuiset sen sijaan kiroilevat.

– Turunen hyväksyi tämän muutoksen, ja lisäksi hyväksyi muutoksia muutamiin kohtauksiin.

”Näytelmä on hyvin arkinen kuvaus maaseudusta 1970-luvun alun Suomesta.

– Päädyimme tosiaan Pompassa tähän näytelmään pitkän pohdinnan jälkeen. Näytelmä on hyvin arkinen kuvaus maaseudusta 1970-luvun alun Suomesta. Uskomme sen kiinnostavan yleisöä, Orjasniemi selvittää.

Simpauttajan harjoitukset Pompan näyttelijäryhmä aloitti jo syyskuun puolivälissä.

Orjasniemen mukaan Pompan tekemässä versiossa Simpauttajassa keskitytään enempi Impan ja Simpauttajan välisiin asioihin, ei niinkään Simpauttaja ja Juulian väliseen suhteeseen, joka sekin käydään ohuesti läpi.

– Kuunon ja Juulin riitelyn me jätämme vähemmälle, televisio-version kaltaista huorittelua ei lavalla nähdä. Myös potkut saaneen lehtimies Jomppa Kaunismäen taustoja käymme enemmän läpi. Liitämme Pomppamaiseen tyyliin teatteriesitykseen muutamia 1970-luvun laulukappaleita.

Näytelmässä on 17 roolia. Päärooleissa on Hömppä-teatterin nuoria Imppana, Ottona, Markettana, kauppiaana ja myyjänä. Lavalle palaa aikuisten osiin vuoden tauon jälkeen Pertti Udd, Riitta Hämeenniemi ja Terttu Kursukangas.

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä