Po­siol­la ul­koil­tiin ja täh­dät­tiin tar­kas­ti – Mes­ta­ri­am­pu­ma­hiih­tä­jä Kaisa Mä­kä­räi­sen joh­dol­la tu­tus­tut­tiin eko­ase­am­mun­taan

Posio liikkuu -tapahtumassa kokeiltiin ekoaseammuntaa kahdella radalla. Tapahtuman kummi Kaisa Mäkäräinen ja Posion RHY:n toiminnanohjaaja Martti Loukusa tarkkailivat ammunnan kulkua. Elena Jokiranta (edessä) ja Samuel Hyry kokeilemassa ekoaseammuntaa pystystä. Posion Ampujien Onni Joenkaari tähtää tarkasti taustalla olevaan, viisi  kiekkoa käsittävään tauluun.
Posio liikkuu -tapahtumassa kokeiltiin ekoaseammuntaa kahdella radalla. Tapahtuman kummi Kaisa Mäkäräinen ja Posion RHY:n toiminnanohjaaja Martti Loukusa tarkkailivat ammunnan kulkua.
Posio liikkuu -tapahtumassa kokeiltiin ekoaseammuntaa kahdella radalla. Tapahtuman kummi Kaisa Mäkäräinen ja Posion RHY:n toiminnanohjaaja Martti Loukusa tarkkailivat ammunnan kulkua.
Kuva: Erkki Ahola

Posio liikkuu -tapahtumien sarja jatkui maanantaina urheilukentällä, jossa posiolaisilla oli mahdollisuus kokeilla tapahtuman kummin, mestariampumahiihtäjä Kaisa Mäkäräisen opastuksella ekoaseammuntaa, ja voiteluttaa suksensa Posion Pyrinnön hiihtojaoston voitelupisteellä.

– Melko raskaalta tuntui tuo ase. Ihan mukava oli kuitenkin kokeilla, miltä ampuminen tuntuu. Ampumahiihto saattaisi olla ihan kivakin harrastus ja laji, Elena Jokiranta sanoi.

Ekoaseet ja siihen liittyvä tekniikka valmistetaan Liperissä, Kaisa Mäkäräisen asuinpaikkakunnan Joensuun naapurissa.

– Itse en käytä näitä omassa harjoittelussani. Tässä ei saa samanlaista ampuma-asentoa, mitä oikean aseen kanssa, Mäkäräinen kertoi.

– Junioreille ja lajia aloitteleville sen sijaan ekoaseammunta on hyvä tapa tutustua lajiin. Siinä pystyy harjoittelemaan aseen käsittelyä.

– Tähän Posion tapahtumaan tämä sopii myös erinomaisesti.

"Junioreille ja lajia aloitteleville ekoaseammunta on hyvä tapa tutustua lajiin. Siinä pystyy harjoittelemaan aseen käsittelyä."
Kaisa MäkäräinenAmpumahiihtäjä

Posio liikkuu -tapahtuman kummiksi suostumiseen Kaisa Mäkäräistä ei tarvinnut hirveästi houkutella, viettäähän hän usein juuri tähän aikaan keväästä aikaansa Posiolla asuvien tätinsä ja mummonsa luona.

– Sanoin Antille (Häkämiehelle), että olen tähän aikaan Posiolla. Monta asiaa osui sitten yhteen. En asioikseen olisi kyllä lähtenytkään. Tämän tapahtuman kummiksi suostuminen on harvinaista, sillä yleensä minulla ei ole tämän tyyppisiin tapahtumiin ollenkaan aikaa, Mäkäräinen selvitti.

Posion Ampujien Onni Joenkaari ja Risto Ahvensalmi, sekä Posion riistanhoitoyhdistyksen toiminnanohjaaja Martti Loukusa ja vapaa-aikasihteeri Antti Häkämies yhdessä Kaisa Mäkäräisen kanssa kävivät jo aiemmin päivällä esittelemässä ekoaseammuntaa koululaisille, 3-9 -luokkien oppilaille, liikuntasaliin viritetyillä radoilla.

– Ekoaseammunta on turvallinen tapa tutustua ammuntaharrastukseen. Sitä voi harjoitellla vaikka sisällä olohuoneessa, Onni Joenkaari sanoi.

Posio liikkuu -tapahtuma järjestettiin puolestaan iltapäivän päätteeksi kauniin aurinkoisen sään siivittämänä. Urheilukentälle kokoontui puolensataa posiolaista osallistumaan ja seuraamaan ohjelmaa. Jotkut tulivat sukset kainalossa, ja voiteluttivat ne hiihtojaoston voitelupisteellä.

Posio liikkuu -tapahtumat jatkuvat 7. toukokuuta valtuustosalissa järjestettävällä luennolla unen vaikutuksesta ihmiselle. Toukokuun 15. päivä on tiedossa kuntotestit vapaa-aikatalo Pyrinnön salissa, sekä kevätjumppa urheilukentällä sään salliessa. Varapaikka on Pyrinnön salissa.

Ilmoita asiavirheestä