Pyö­rä­rei­tit ja -kartat päi­vi­te­tään

15 vuotta vanhat Kuusamon pyöräilykartat korvataan vihdoin uusilla. Keskustaan merkitään aluksi kaksi reittiä.

//////////////Tähän kainalo!!/////////////Ke 28.5. uutisaukeamaksi?!?!?!/////////////////Kuvaksi kartta Merjalta ja tarpeen mukaan kuvia Pirjolta/////////////////

Kuusamon pyöräreiteille asennetaan alkavan kesän aikana opasteita. Aluksi sinipohjaisia, valkoisella pyöräilijän kuvalla varustettuja opasteita on määrä kiinnittää kahden keskustassa ja sen liepeillä kulkevan pyöräreitin varrelle, noin kilometrin välein.

Myös Nissinvaaran (Kapustavaaran) maastopyöräreitin opasteita uusitaan, reitin varrella olevia hajonneita pitkoksia uusitaan ja puuttuvien sillankansien paikalle tuodaan uusia.

– Tarkoitus on, että saamme näin alkuvaiheessa kuntoon pari reittiä kaupunkipyöräilijöille ja yhden maastopyöräreitin. Jatkossa ajatuksena olisi, että Kuusamosta löytyisi pari reittiä kaikille kolmelle pyöräilevälle ryhmälle eli kaupunkipyöräilijöille, maastopyöräilijöille ja maantiepyöräilijöille, pyöräreittien uudistamistyössä mukana oleva Nilon yläkoulun liikunnanopettaja Jouko Niemelä kertoo.

Keskustan reittien lähtö- ja kääntöpaikoiksi on valittu Sokos Hotel Kuusamo ja Holiday Club Kuusamon Tropiikki. Näin myös matkailijoiden on helppo suunnata tutustumaan lomakohteeseensa pyörän päältä käsin.

Vierailijat on huomioitu reittivalinnoissa muutenkin.

– Matkan varrelle osuu paljon palveluita ja katsottavaa. Torankijärven ympärillä on lintutorneja ja Tropiikille päin mentäessä monta uimarantaa, Niemelä antaa esimerkin.

Samaan aikaan, kun pyöräreittimerkkejä ilmestyy katukuvaan, reittien kulku merkitään myös karttoihin. Kuusamossa on jo nyt olemassa yli 600 kilometrin edestä pyöräreittejä, mutta tuorein niistä kertova kartta on vuodelta 1999. Kartta on saatavilla esimerkiksi Rukan matkailun verkkosivuilta, mutta karttaa käyttäviä kehotetaan aina varmistamaan valitsemansa reitin kunto Karhuntassun matkailuinfosta.

Jatkossa muun muassa hotelleilla sekä Rukan ja Kuusamon opastuspisteissä jaettavan karttaan on määrä voida luottaa.

– Uuteen karttaan merkityistä reiteistä pidetään huolta niin, että tänne tulevat pyöräilijät voivat luottaa niiden olevan kunnossa. Idea on, että joka kevät, kun lumet sulavat, reitit ja opasteet käydään tarkistamassa, eikä niitä enää päästetä huonoon kuntoon, sanoo Niemelä.

– Toimitamme tarvittavan aineiston yrittäjille ja paikalliselle pyöräilyseuralle (Cyclos Kuusamo), joiden vastuulla on toteuttaa kartta, yhdyskuntajohtaja Mika Mankinen tiivistää kaupungin roolin.

Lue lisää paperilehdestämme

”Uuteen karttaan merkityistä reiteistä pidetään huolta.
!Matkailijoiden on helppo suunnata tutustumaan lomakohteeseensa pyörällä.

Kuusamon pyöräreitit

Kokonaisuudessaan Kuusamon alueen pyöräilyreitistön kokonaispituus on yli 600 km.

Reittien pituudet ja vaikeusasteet vaihtelevat.

Reitit kulkevat yleisiä teitä ja metsäautoteitä pitkin sekä pieneltä osin maastossa.

Reittejä on aikanaan merkitty, mutta merkintöjä päivitetään tämän kesän aikana.

Kesän mittaa merkitään ainakin kaksi keskustareittiä ja Nissinvaaran (Kapustavaaran) maastopyöräreitti.

Tällä hetkellä reiteistä ei ole tarjolla päivitettyä karttaa. Vuoden 1999 pyöräilyreittikarttaa (löytyy osoitteesta www.ruka.fi/kesa/aktiviteetit) voi käyttää lähtökohtana, mutta reittien kunto kannattaa tarkistaa Kuusamo Infosta.

Myös pyöräilyreittikartta päivitetään tänä kesänä ja sitä jaetaan hotelleilla ja Kuusamo Infossa.

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä