Ra­hoi­tus ollut tem­poi­lua, nyt näyttää va­kaal­ta

Oulangan tutkimusaseman säilyminen on kriittisen tärkeää esimerkiksi ilmastonmuutoksen alalla tehtävän tutkimuksen takia. Näin ajattelee professori Timo Muotka Oulun yliopistosta. Muotka teki Oulangalla gradunsa 1980-luvulla, tohtorinväitöksen 1994 ja sittemmin Oulanka on ollut jonkinlaisessa roolissa parissakymmenessä väitöksessä.

– Tottakai asemalla on se merkitys, että on hyvin varustettu paikka, jota voi käyttää toimipisteenä, laboratorio ja kaikki. Alue on aika ainutlaatuinen ja melko koskematon. Ilmastonmuutostutkimusta muualla vaikeuttaa se, että samaan aikaan on muuttunut maankäyttö. Oulangalla pystytään pitkillä aikasarjoilla katsomaan, mikä on se ilmastonmuutoksen vaikutus, koska muut tekijät ovat sen verran vähäisiä.

Aseman rahoitus näyttää Muotkan mukaan tällä hetkellä turvatulta, mutta toisin oli esimerkiksi vuosi, puolitoista sitten.

– Aseman tilanne oli aika epävakaa pitkään. Yliopisto pyrkii vähentämään tukiyksiköitä. Oulanka koettiin kaukaiseksi ja se on hyvin kallis. Mutta korkeakoulupolitiikka on niin tempoilevaa, ettei pysty sanomaan yhtään, mikä tilanne on vuoden tai kahden päästä. Se olisi mahdottoman suuri menetys tutkimuksen ja opetuksen kannalta.

Ilmoita asiavirheestä