Pudasjärvellä hotelli Iso-Syötteen rakennuksesta on tuhoutunut puolet aamuyöllä alkaneessa tulipalossa, kerrotaan Oulu-Koillismaan pelastuslaitokselta.
Iso-Syötteen alueelta on evakuoitu noin sata ihmistä. Aluksi 40 ihmistä evakuoitiin palon tieltä hotellista mökkeihin.
Hieman myöhemmin pelastuslaitos kertoi joutuneensa katkaisemaan sähköt alueelta sammutustöiden vuoksi, minkä takia sekä hotellin asiakkaita että paikallisia evakuoitiin lähialueelle Pikku-Syötteelle, missä heille on järjestetty majoitusta ja ruokailua. Hotellirakennuksen muuntamo on yhteydessä alueen muihin rakennuksiin.
Hotellissa oli palon sattuessa asiakkaita eri Euroopan maista.
Päivystävän palomestari Hannu Timosen mukaan evakuointi on tehty pakkasten takia. Kukaan ei ole loukkaantunut.
– Mitään hätää ja loukkaantumisia ei ole. Jouduttiin evakuoimaan, koska kun asunnot ovat ilman sähköä, tulee kylmä, Timonen sanoo.
Viimeisimpien tietojen mukaan hotellin ravintola, vastaanotto ja huoltotiloja on tuhoutunut palossa, mutta palo ei olisi levinnyt majoitustiloihin. Pelastuslaitos yrittää estää palon leviämistä muihin tiloihin.
– Todennäköisesti saamme estettyä tulipalon leviämisen. Vahingot ovat joka tapauksessa mittavat, puhutaan sadoista tuhansista euroista, Timonen sanoo.
Olosuhteet paikan päällä ovat haastavat. Paikalla on toistakymmentä astetta pakkasta ja tuuli on kova.
Hannu Timosen mukaan paikalla on ollut 15 yksikköä Oulu-Koillismaan ja Lapin pelastuslaitoksilta ja noin 50 ihmistä on ollut yön aikana sammuttamassa paloa. Sammutustöiden arvioidaan kestävän iltapäivään ellei pidempäänkin.
Rakennus paloi vielä kuuden aikaan aamulla.
Palon syttymissyy ja -paikka ovat epäselviä. Pelastuslaitos sai hälytyksen palosta hieman ennen yhtä aamuyöllä.
Hotelli ei ollut vielä aivan täynnä.
Iso-Syötteellä sijaitsee hiihto- ja laskettelukeskus. Hotelli Iso-Syöte järjestää myös luontosafareita ja muita elämyksiä.