Kova ukonilma ja salamointi aiheutti sähkökatkoksia monin paikoin Koillismaalla torstai-iltana. Kello 18.50 aikaan Carunan jakeluverkkoalueella Kuusamossa, Posiolla, Taivalkoskella ja Pudasjärvellä sähköttömiä asiakkaita oli yhteensä 1 123.
Eniten sähköttömiä asiakkaita oli Taivalkoskella, 675, Kuusamossa heitä oli 302, Pudasjärvellä 129 ja Posiolla 17. Vikoja saatiin kuitenkin korjattua pian ja kello 19.10 vikoja oli enää 128 ja ne kaikki Kuusamon koillisosissa.
Kello 19.30 aikaan uusi voimakas ukkoskuuro lähestyi Kuusamoa, mutta lehden painoon menon takia sen tuhoista ei ollut tietoa.
Palokunnalla oli muutamia tehtäviä torstai-iltana kello 19 mennessä. Vuotungintien varressa paloi vanha nacvetta, Taivalkoskella pieni varasto ja Pudasjärvellä loma-asunto. Lisäksi oli pieniä vesivahinkoja ja ihmisiä jäi hissiin kiinni.