Ra­ken­nus­mes­ta­ri Taneli Mer­ta­nie­mi va­roit­taa: ”Pitkän jän­ne­vä­lin puu­ra­ken­tei­sil­le ka­toil­le ker­ty­nyt lu­mi­kuor­ma voi olla pe­tol­li­sen ras­kas­ta”

Posiolla vapaa-aikatalo Pyrinnön katolta tiputettiin lunta varan vuoksi jo viikko sitten.
Posiolla vapaa-aikatalo Pyrinnön katolta tiputettiin lunta varan vuoksi jo viikko sitten.
Kuva: Erkki Ahola

Pitkän jännevälin puurakenteisille katoille kertynyt lumikuorma voi olla petollisen raskasta.

– Posion kunnan omistamien kiinteistöjen puurakenteisilta katoilta olemme tiputtaneet lumet. Lisäksi jäähallin katolta tiputettiin lumet niin ikään, rakennusmestari Taneli Mertaniemi Posion kunnasta kertoo.

– Puurakenteisten kattojen kanssa on oltava tarkkana. Posiolla puurakenteiset katot on esimerkiksi vapaa-aikatalolla ja nuorisotila Apajassa.

– Olemme ottaneet katoilta luminäytteitä lumenpainon arvioimiseksi. Se tapahtuu siten, että otamme katolta mittaputkemme täyteen lunta, katsomme sen painon, ja laskemme neliöpainon.

Mertaniemen mukaan betoniholvirakenteiset katot kestävät painavankin lumikuorman, mutta puurakenteisten kattojen kanssa on eri juttu.

– Katoille kertynyt lumi on peittänyt korvausilmaputkia. Niitä onkin jouduttu aukomaan, jotta ilmanvaihto pelaa.

”Betoniholvirakenteiset katot kestävät painavankin lumikuorman, mutta puurakenteisten kattojen kanssa on eri juttu.
Ilmoita asiavirheestä