Kuusamon ydinkeskustan kauppa on elpymään päin vaikeiden vuosien jälkeen (KS 4.6.2012). Kaupan vilkastuminen juontuu ydinkeskustan asuntorakentamisen vilkastumisesta. Kerrostaloja on noussut keskustaan 1-2 kappaleen vuosivauhtia, mikä on tuonut ydinkeskustaan lisää kuluttajia.
Myös muutaman vuoden takaisella toriremontilla lienee vaikutuksensa. Viihtyisä ympäristö houkuttaa ihmisiä torikeskukseen ja läheisiin liikkeisiin.
Ikääntyvät ovat tärkeä asiakasryhmä keskustan kaupoissa. Mummot ja papat haluavat asioida jalkaisin lähellä kotiaan.
Näyttää siltä, että keskustan ja market-alueen välille on löytymässä tasapaino. Suurten markettien merkitystä Kuusamon kaupalle ei parane väheksyä. Ilman niiden olemassaoloa rahaa valuisi alueen ulkopuolelle huomattavasti nykyistä enemmän. Turistit hakevat tarvitsemansa tavarat ja palvelut nyt Kuusamosta, kun ennen market-aikaa 90-luvulla esimerkiksi oululaiset ostivat peräkontin täyteen jo lähtiessään.
Muutamat kärkiyritykset ovat pystyneet osoittamaan, että myös ydinkeskustan alueella voi pärjätä, jos tuote ja palvelu ovat kunnossa. Samalla on todettava, että yritykset näyttävät jakautuvan aiempaa selvemmin voittajiin ja häviäjiin. Tyhjiä ikkunoita on Kitkantien varressa valitettavan paljon.
Osa ikkunoiden tyhjenemisestä johtuu maailman muuttumisesta. Nettikauppa on tietyillä toimialoilla, esimerkiksi kulutuselektroniikassa, kova haaste perinteisille kivijalkakaupoille.
Keskustan kehittämisessä on pantu paljon toiveita niin sanotun postin tontin kehittämiselle. Siihen on suunnitteilla toimisto ja kauppakeskus, joka olisi kokoluokaltaan marketteja vastaava. Parhaassa tapauksessa töihin päästään syksyllä, mutta toteutuminen on kiinni taloudellisista suhdanteista eli löytyykö paikalle tulijoita.