Taivalkosken Siekkisen kylän pakkasennätys tehtiin keskiviikkoaamuna, kun lämpötila putosi -33,4 asteeseen. Siekkisen sääaseman pakkasennätys kirjattiin maaliskuulle viimeksi vuonna 2013.
Siekkisen sääaseman historian kylmin vuorokausi koettiin jo tiistaina, kun keskilämpötila jäi -24,1 asteeseen. Koko maassa kylmintä oli tiistaina Sodankylän Lokassa, jossa keskilämpötila oli -28,3 astetta.
Nyt ilmeisesti kireimmät pakkaset ovat ohi arktisen ilmamassan vetäydyttyä pois pohjoisen Suomen yltä, arvioi asemaoperaattori Juha Posio.
Posion mukaan lunta on nyt kutakuinkin normaali määrä, kun lumensyvyyttä vertaa seitsemän kevättalven tilastoon. Keskiviikkona Siekkisessä oli lunta 84 senttiä.
– Viimeisen 1,5kk aikana lumensyvyys on pysynyt käytännössä muuttumattomana. Kolmen edellisen talven aikana ollaan ylitetty metrin raja.
Siekkinen on tunnetusti kylmää seutua talvisella pakkaskorkeapaineella ja kesäisinkin hyvin hallanarkaa aluetta. Juha Posion mukaan hallaa tai yöpakkasta mitataan keskimäärin jokaisena kesäkuukautena.
Sääasemaharrastaja Juha Posio on ylläpitänyt omakustanteista asemaa Taivalkosken Siekkisessä maaliskuusta 2012. Asema on runsaslumisen Syötteen- Pohjois-Taivalkosken vaara-alueen etelälaidalla 230 metriä merenpinnasta. Lähin virallinen sääasema on Ilmatieteenlaitoksen Taivalkosken Urheilutien asema.