Koillismaan rastipäivät levittäytyvät ensi kesänä Posiolle. Parhaillaan uusia suunnistusalueita ja -karttoja laativa Posion Pyrinnön suunnistusjaosto jakaa heinäkuussa järjestettävät rastipäivät Kuusamon Erä-Veikkojen kanssa.
– Viiden päivän aikana järjestetään kaksi kisaa Kuusamossa ja kaksi Posiolla. Kisoihin odotetaan 300-400 suunnistajaa päivää kohti, Antti Häkämies kertoi, joka toimii koordinaattorina Posion karttaprojektissa. Hankkeesta järjestettiin infotilaisuus valtuustosalissa keskiviikko-iltana.
Pyrinnön suunnistusjaosto siis koordinoi, kuluvan vuoden alussa alkanutta, ensi vuoden loppuun kestävää karttahanketta, jossa laaditaan Posiolle uusia suunnistusalueita ja -karttoja. Hankkeen kustannusarvio on lähes 60 000 euroa, josta Koillismaan Leaderin tuki on 80 prosenttia. Loput kustannuksista rahoittaa suunnistusjaosto omilla varoillaan ja talkootyöllä. Antti Häkämies toimii hankkeessa koordinaattorina 50 prosentin työajalla kuusi kuukautta.
Karttahanke sijoittuu maantieteellisesti kolmeen eri paikkaan; Kirintövaaraan, Soukkavaaraan sekä Kerkkämännikköön. Kohteet ovat lähtökohtaisesti hyvin erilaiset. Kartoittaminen on tehty ulkopuolisen kartoittajan toimesta. Uusista kartoista noin 80 prosenttia on jo valmiina.
Karttojen päivittämistä jatketaan posiolaisten suunnistusharrastajien toimesta hankkeessa saadun koulutuksen avulla.
Hankkeen myötä Soukkavaaraan tulee kiintorastiverkko, joka suunnataan ensisijassa koululaisille. Siellä tullaan järjestämään myös Pyrinnön iltarasteja.
– Tässä hankkeessa ei ajatella vain huippusuunnistamista, vaan tämä hyödyttää eri tahoja, vaikuttavuutta tällä on laajalle, Häkämies totesi.
Uusien karttojen ansiosta Posio voi hakea isompia suunnistuskisoja. Kisojen myötä kuntaan saadaan lisää kävijöitä, jotka käyttävät paikallisia palveluita. Suunnistustoiminta tukee siten myös Posion matkailun kehittymistä.
Kauniita ja korkeita vaaramaisemia voidaan hyödyntää kilpa- ja kuntosuunnistustapahtumien lisäksi myös kuntoilu- ja virkistyskäytössä
Suunnistusharrastuksen kehittymistä Posiolla on jarruttanut vanhentuneet ja huonolaatuiset kartat. Viimeisimmät suunnistuskartat ovat vuodelta 1995.
– Tämä Posion suunnistuskarttahanke on hyvä esimerkki muillekin, tilaisuuteen osallistunut Koillismaan Leaderin hankevastaavana toimiva Marja Tuomivaara sanoi.