Rukan en­si­lu­men latu avataan tänään

Tampparin kuljettaja Jaakko Määttä (vas.) ja työnjohtaja Viljo Lohilahti ensilumen ladun työmaalla Rukalla torstaina.
Tampparin kuljettaja Jaakko Määttä (vas.) ja työnjohtaja Viljo Lohilahti ensilumen ladun työmaalla Rukalla torstaina.
Kuva: MIKKO HÄME

Kuorma-autot toivat lumikuormia Rukan stadionin maastoon torstaina ja paikalla oli kaksi tampparia, jotka tekivät siitä ensilumen latua. Latu avataan tänään kello 12 ja siinä saa hiihtää maksuttomasti. Ladulla voi sekä luistella että hiihtää perinteistä.

Latua on tarkoitus saada aikaan noin puolitoista kilometriä. Pikkumäen pumppaamolta aina Taren kiharoille saakka lähelle Impilinnan nousua, työnjohtaja Viljo Lohilahti sanoo. Latupohjasta tulee noin 50 senttiä paksu.

– Pikkuisen lunta jää varastoon. Sitä säilötään varmuusvarastoksi uuden Talvijärven hissin väylälle Eurooppa-cupin pujottelukisaa varten.

Kaiken kaikkiaan lunta tehtiin ensilumen latua varten viime syksynä 12 600 kuutiota ja se säilyi hyvin, sillä jäljellä oli kesän jälkeen 10 000 kuutiota.

Muille laduille odotetaan luonnonlunta.

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä