Rukakeskuksen paikallisjohtaja Matti Parviainen sanoo, että hissi ei tule valmiiksi vielä tulevaksi kesäkaudeksi vaan ensi syksyksi tulevaa talvikautta varten.
– Hissin katsastus on lokakuun ensimmäisenä päivänä ja sen on määrä olla käytössä silloin kun rinteet avataan eli 5. päivänä lokakuuta.
Gondoli-hissi yhdistää Rukan länsi- ja itäpuolen. Linjapituus on noin 1,4 kilometriä ja väliasema on Saaruan rinteiden päällä, jossa hissi pysähtyy.
Hissin kulkee linjan päästä päähän noin seitsemässä minuutissa. Gondoli-hississä on kaikkiaan 12 koppia, joihin kuhunkin mahtuu kahdeksan henkilöä. Hissi kulkee vaihtelevalla korkeudella noin neljästä metristä lähes 30 metrin korkeuteen.
Gondoli-hissin rakentaminen maksaa runsaat neljä miljoonaa euroa ja investoinnista vastaa Rukakeskus.