Rukan uuden vedenpuhdistamon rakentaminen käynnistyy ensi viikolla. Urakkasopimukset allekirjoitettiin Kuusamossa eilen tiistaina. Kuusamon energia- ja vesiosuuskunta EVO rakentaa Rukalle uuden vedenpuhdistamon noin 10 miljoonalla eurolla. Investointi on EVO:n historian suurin. Puhdistamon pääurakoitsija on kuusamolainen SL-Urakointi, jonka osuus 10 miljoonan euron urakasta on vähän alle puolet.
Tämä tietää porukalle töitä puoleksitoista vuodeksi, sanoi SL-Urakoinnin toimitusjohtaja Unto Turunen.
– Tarvittava väki löytyy omista lomautetuista. Rakennusvaiheesta riippuen töissä tulee olemaan 10-20 ihmistä, keskimäärin 15 työntekijää puolentoista vuoden ajan.
SL-Urakointi aloittaa urakan Rukan nykyisen puhdistamon ja lämpölaitoksen pihapiirissä ensi viikolla.
Puhdistamon talo- ja puhdistamotekniikan rakentamisesta EVO:lla on sopimuksen neljän eri yrityksen kanssa, joista talotekniikan tekijä Juhatekin kotikunta on Kuusamo.
– Olemme tyytyväisiä, että kuusamolaiset yritykset pystyivät vastaamaan tarjouspyyntöön näin hyvin. Kokonaisedullisuuden lisäksi ratkaisivat taustat ja kokemus. SL-Urakointi on vanha grynderi, iso tekijä ja kokenut isojen rakennusten rakentaja, sanoi EVO:n toimitusjohtaja Keijo Pesonen.
Rukan puhdistamoon rakennetaan uusinta puhdistamotekniikkaa. Keijo Pesosen mukaan vaihtoehtoja ei ole, koska tekniikan on pystyttävä täyttämään ehkä Suomen tiukimmat ympäristöehdot.
KS Fakta