Sunnuntaina pelattiin salibandyn C-tyttöjen Pohjois-Suomen lohkon turnaus Kempelehallissa. Turnauksessa Pallo-Karhujen C-tytöille tuli vastaan ensimmäisessä ottelussa Papas Kajaanista.
Ottelun ensimmäinen erä oli molemmin puolin tunnustelevaa ja varovaista, lauottiin kaukaa ja syöttöpeli oli hermostunutta. Kuusamon tyttöjen oloa helpotti hieman Jenna Säkkisen maali heti ottelun alussa. Erä väännettiin tasaisesti näissä lukemissa loppuun asti.
Toinen erä oli ensimmäisen toisintoa, vaikka kuusamolaiset alkoivatkin saada pelin juonesta kiinni ja hallitsivat hienokseltaan ottelua. Kuusamon tytöt tekivät erässä kaksi maalia, 2-0 Saara-Sofia Sora-ahon maalatessa Jenna Säkkisen syötöstä ja 3-0 Jenna Säkkisen toimesta Milja Jaakkolan syötöstä.
Kolmas erä olikin sitten PaKan tyttöjen hallintaa. Puolustajat tekivät työtään tunnollisesti ja antoivat hyviä avauksia, joista pystyttiin rakentamaan maalitekotilanteita ja aika usein myös maali. Tytöt tekivät erässä kuusi maalia. Jenna Säkkinen teki hattutempun tekemällä kolmannen maalinsa erän alussa Tuuli Siliämaan syötöstä. Julia Tauriainen takoi myös hattutempun tekemällä seuraavat kolme maalia peräjälkeen, Aada Niemisen syöttäessä kahdesti ja Milja Jaakkolan kerran. Aada Nieminen pääsi myös maali makuun tekemällä kaksi viimeistä maalia, syöttäjinä Milja Jaakkola ja Jenna Säkkinen. Ottelu siis PaKa:n tytöille 9 - 0.
Papaksen pahimpien laukausten lukkona toimi Anna Masemo. Hän torjui 21 vetoa.
Toinen ottelu pelattiin OLS:n sinistä vastaan. Ottelu ratkesi käytännössä jo ensimmäisessä erässä, tyttöjen hallitessa peliä niin puolustus- kuin hyökkäyspäässä. Erä 7-0 kuusamolaisille.
Ottelu päättyi ennen täyttä aikaa. Tyttöjen tehdessä toisessa erässä viisi maalia lisää ja sääntöjen mukaan 12 maalin ero päättää ottelun. Kuusamolaiset voittivat ottelun siis 12-0 ajassa 26:59.
Maalit: Jenna Säkkinen 4, Milja Jaakkola 2, Julia Tauriainen 2, Tuuli Siliämaa 2, Saara-Sofia Sora-aho 1 ja Aada Nieminen 1
Syötöt: Saara-Sofia Sora-aho 2, Aada Nieminen 2, Milja Jaakkola 2, Tuuli Siliämaa 1 ja Anna-Erika Karjalainen 1.
Kuusamolaisten puolustus toimi ensimmäistä ottelua paremmin ja Anna Masemoa kohti OLS sai vain viisi vetoa, jotka hän nappasi helposti ja käynnisti nopeilla heitoillaan hyviä hyökkäyksiä.
Seuraava turnaus pelataan Kajaanissa tämän viikon lauantaina. PaKaa vastaan asettuu Haukiputaan Heitto ja OLS sininen.