Kuusamolainen squashtaituri Samuli Niskala vietti syksyn Helsingissä. 17-vuotias pääsi treenaamaan muiden ikäluokkansa huippujen kanssa.
– Kävin siellä koulua Mäkelänrinteen Urheilulukiossa. Nyt tulin kevääksi takaisin Kuusamoon. Tarkoituksena on, että syksyllä muutan Helsinkiin kokonaan.
Niskalan seuraava tähtäin on asetettu maaliskuun lopulla Puolassa kisattaviin alle 19-vuotiaiden Euroopan mestaruuskisoihin.
– Tavoitteena on, että kisat menisivät paremmin kuin viime vuonna. En edes muista mikä oli sijoitus viime vuoden kisoissa eli ei ne kovin hyvin menneet.
Kesällä heinäkuussa Niskalalla on edessä matka kauemmas.
– Intiassa on alle 19-vuotiaiden MM-kisat.
Niskala pelasi lauantaina kotiseuransa SC-Rukan pienimuotoisessa turnauksessa. Paikalla oli myös ensimmäistä kertaa Kuusamossa vieraillut SC-Rukan australialaisvahvistus David Clegg. Entinen ammattilainen päätyi kuusamolaisseuran riveihin juteltuaan taannoin Kari ja Samuli Niskalan kanssa.
– Parhaimmilaan olin squashin maailmanlistalla sijalla 177 ja australialaisista kahdeksas. Nykyisin asun Pietarissa ja valmennan siellä.
Kuusamossa Clegg ehti viettää vain muutaman päivän.
– Olen täällä valitettavasti vain kolme päivää. Aion käydä laskemassa lumilaudalla.