Sata kuor­ma-au­toa ja ki­lo­met­rin jono Suo­mus­sal­men ja Kuu­sa­mon välillä - Lauan­tai­na Kuu­sa­mos­sa voi ajautua men­neil­le au­to­vuo­si­kym­me­nil­le

Timo Saarela ja Panu Päivärinta Kuusamon seudun mobilisteistä kertovat Kuusamoon tulevan noin sata veteraanikuorma-autoa.
Timo Saarela ja Panu Päivärinta Kuusamon seudun mobilisteistä kertovat Kuusamoon tulevan noin sata veteraanikuorma-autoa.
Kuva: Risto Pikkupeura

Kuusamon liikuntahallilla nähdään viikonvaihteessa edustava otos Suomen veteraanikuorma-autoista. Veteraaniautoilijoiden kokoontumiseen odotetaan noin sataa kuorma-autoa, joista vanhin on vuodelta 1935 ja tuoreimmat 1988 luvulta. Kuorma-autojen kesätapahtuma korvaa aiemmin Kuusamossa järjestetyn ajoneuvonäyttelyn.

– Nyt kuorma-autotapahtuma järjestetään Kuusamossa. Aiemmin se on pohjoisessa ollut Tornio - Aavasaksa - Rovaniemellä. Pääosin tapahtumat ovat olleet Etelä-Suomessa, kertoo kymmenkunta vuotta tapahtumissa kiertänyt Kuusamon seudun mobilistien Timo Saarela.

Saarela oli nyt liikkeellä Scania-Vabiksella, jonka hän on käytännössä koonnut aihiosta.

– Minulla on teollisuusalueella pieni tila, jossa on valmiita autoja ja aihioita, joita olen hankkinut odottamaan kunnostusta. Vanhoja autoja olen harrastanut parikymmentä vuotta.

Kuusamon mobilistit sai tapahtuman järjestettäväkseen pari vuotta sitten.

– Tapahtuma alkaa torstaina Suomussalmelta. Siellä käymme tutustumassa Raatteen porttiin. Perjantaina aamulla lähdemme ajamaan kohti Kuusamoa Juntusrannan ja Hossan kautta. Illalla kello 17 aikaan olemme Kuusamossa ja lauantaina on näyttely.

Vanhin auto on vuoden 1935 mallia oleva Ford. Lisäksi on yksi 1940-luvun Volvo ja muutama auto 50-luvulta..

Veteraaniautojen harrastajat alkavat olla pian samaa ikäluokkaa kuin autotkin.

– Nyt on onneksi tullut mukaan myös nuorempia. Heilläkin on tausta autoilijana tai ainakin perheessä on ollut autoiluun liittyvää toimintaa.

– Pohjois-Suomessa vanhojen kuorma-autojen harrastajia vain on edelleen aika vähän.

Juttu on julkaistu kokonaisuudessaan 13.6. Lue juttu kokonaisuudessaan näköislehdestä.

KS Fakta

Koillismaan keikka

Aikataulu

Perjantai klo 8 – 10 Kokoontuminen Suomussalmen Jätkänpuistoon,

klo 10 Avausseremoniat, matkaohjeet ja valmistautuminen lähtöön

klo 10.30 – Lähtö ajolistan mukaan noin 30 auton ryhminä, ryhmien väli 10 min

Ajoreitti: Jätkänpuisto (ensimmäinen auto klo 10.30) – tie 5 etelään – tie 912 – Suomussalmen kk – Pyyvaarantie – Juntusrannantie (843) eli Kekkoskakkonen – Juntusranta (12.15) – Hossantie (843) – Jatkonsalmentie – Hossan Luontokeskus (13.00). Ajomatka 100 km. klo 13 – 15.30 Hossan Luontokeskus klo 15.30 – Lähtö Hossasta noin 30 auton ryhminä, ryhmien väli 10 min

Ajoreitti:Hossan Luontokeskus (ensimmäinen auto klo 15.30) – Jatkonsalmentie – Kurvisentie (843) – Murtovaara (klo 16.15) – Poussuntie (8430) – Viitostie – Ouluntaival – Kitkantie – Kuusamon liikuntakeskus (klo 17.15).

Klo 17.15 – Kuusamo

Autojen ryhmitys näyttelyyn Liikuntakeskukseen

Lauantai 15.6.2019 klo 9 – 16 Autonäyttely Kuusamon liikuntakeskus Järjestäjänä Kuusamon seudun Mobilistit

Sunnuntai 16.6.2019 klo 12 mennessä kotimatka alkaa!

Ilmoita asiavirheestä