Sauli Laak­so­sel­le tänään Eläin­lää­kä­ri­lii­ton Topi Salmi -pal­kin­to – tut­ki­jan­ura alkoi pe­lot­ta­vas­ta löy­dös­tä: "Huo­ma­sim­me, että vasat olivat todella huo­no­kun­toi­sia"

Kuusamolainen eläinlääketieteen tohtori Sauli Laaksonen saa tänään Eläinlääkäriliiton Topi Salmi -palkinnon tutkimustyöstään porojen ja luonnonvaraisen riistan hyvinvoinnin hyväksi.

Sauli Laaksonen viihtyy vapaallaan koiraharrastuksen parissa. Omassa perheessä koiria hänellä on neljä.
Sauli Laaksonen viihtyy vapaallaan koiraharrastuksen parissa. Omassa perheessä koiria hänellä on neljä.
Kuva: Mikko Halvari

Kuusamolainen eläinlääketieteen tohtori, parasitologian tutkija ja hirvieläinsairauksien dosentti Sauli Laaksonen saa tänään Eläinlääkäriliiton arvostetun Topi Salmi -tutkijapalkinnon Helsingissä Eläinlääkäripäivillä. Palkinnon arvo on 10 000 euroa. Palkintolautakunnan jakoperusteina ovat Laaksosen intensiivinen tutkijaura poron ja luonnonvaraisen riistan hyvinvoinnin turvaamiseksi, alan merkittävät julkaisut ja oppikirjat sekä opiskelijoiden laajamittainen tukeminen ja opetus.

– Hienoa, kun omalta ammattikunnalta tulee tällaista tunnustusta, Laaksonen kertoo kodissaan Kuusamojärven rannalla. Hän on juuri valmistautumassa matkaan kohti Eläinlääkäripäiviä.

– Pidän merkittävänä myös sitä, että palkinto annetaan nyt ei-yliopistotaustaiselle tutkijalle. Aiemmat palkinnonsaajat ovat olleet professoreja, Laaksonen jatkaa.

Tutkijamusura alkoi Laaksosen tapauksessa kentältä hänen työskennellessään Kuusamon kunnaneläinlääkärinä. Yksi kohtaaminen paikallisella teurastamolla muutti ura- ja suuntaumissuuntaa välittömästi. Vuosi oli 2003.

– Oli syksyn ensimmäinen poroerotus. Huomasimme, että vasat olivat todella huonokuntoisia. Niitä avatessa huomasimme syyn: se oli Setaria tundra -niminen loinen, Laaksonen kertoo näyttäessään tuolloin kuvaamaansa videota vatsan kudoksissa kiemurtelevista vaaleista loismadoista. Loinen oli uusi ja pelottava ilmestys, jota oli pakko tutkia lisää.

– Tuosta meni pari kuukautta ja ensimmäinen tutkimusrahoitus oli kunnossa.

Sauli Laaksonen pitää Eläinlääkäripäivillä palkintojenjakotilaisuudessa esitelmän loistutkimuksestaan. Materiaalina hänellä on valokuvia ja videoita kenttätutkimuksistaa, kuten kuvan kiemurteleva poron loismato.
Sauli Laaksonen pitää Eläinlääkäripäivillä palkintojenjakotilaisuudessa esitelmän loistutkimuksestaan. Materiaalina hänellä on valokuvia ja videoita kenttätutkimuksistaa, kuten kuvan kiemurteleva poron loismato.
Kuva: Mikko Halvari

Eläinlääkärin kyltti jäi naulaan samana vuonna Setaria tundran löytämisen kanssa, kun tilalle astui tutkijan työ Eläinlääkintä- ja elintarviketutkimuslaitos Eelassa (nyk. Ruokavirasto). Tutkijan työssä on syntynyt porojen terveyden seurantajärjestelmä ja kolme eläinlääketieteellistä perusteosta, Metsästäjän terveysoppi, Hunting hygiene ja Tunne poro, poron sairaudet ja terveydenhuolto. Setaria tundra -loisesta Laaksonen teki väitöskirjan vuonna 2010.

Tutkimustyö on ollut merkittävää poroelinkeinolle, sillä loisia osataan ehkäistä nyt paremmin, ja tiedettä kansantajuistavat teokset ovat parantaneet hirvieläinperäisten elintarvikkeiden turvallisuutta yleisesti.

Lue koko juttu 11.12. printistä ja näköislehdestä.

Ilmoita asiavirheestä