Koillismaan poliisilaitos ottaa tänä syksynä hirvenmetsästyksen niin sanotut sirpalealueet tämän syksyn teemaksi. Jos hirvi ammutaan alle tuhannen hehtaarin sirpalealueella, asia menee poliisitutkintaan.
Sirpalealueet nousivat esille Kuusamossa maanantai-iltana pidetyssä hirvitilaisuudessa. Riistanhoidonneuvoja Harri Hepo-oja muistutti, että hirvenmetsästykseen sopiva alue täytyy olla vähintään tuhannen hehtaarin suuruinen yhtenäinen alue. Pienemmillä alueilla ei saa metsästää.
Kajaanissa on kaksi tapausta, että hirvi on ammuttu alle tuhannen hehtaarin alueella ja ne ovat menneet valtiolle.
Komisario Kari Tornberg sanoi, että asia on nostanut paljon parran pärinää ja nyt siihen halutaan puuttua Koillismaalla.
– Toivotaan, että hirvimiehet eivät menisi niin pienille alueille metsästämään. Poliisi ei halua olla metsästyksen ilonpilaaja, mutta haluamme metsästysalueista riittävän suuria, jotta turvallisuus säilyy.
Tornbergin mukaan esimerkiksi Helsingin hovioikeus on katsonut, että alle tuhannen hehtaarin alue on hirvenmetsästykseen soveltumaton.
Kuusamon riistanhoitoyhdistyksen toiminnanohjaaja Pentti Murtovaara sanoo, että Kuusamossa on runsaat puolenkymmentä sirpalealuetta. Taustalla ovat riitelyt ja porokiistat.
Yhdistyksen puheenjohtaja Kari Nurmen mukaan sirpaloituminen on lisääntynyt viimeisen vajaan kymmenen vuoden aikana.
Lue lisää paperilehdestämme
Pyyntiluvat
Kuusamo aikuiset vasat yht.
2011 796 580 1 376
2012 542 416 958
Taivalkoski
2011 373 296 669
2012 266 212 478