Lukijalta

Soror optima golf

Huikea 750 kilometrin automatka kohti Ähtäriä. Lähdimme matkaan torstaina, 11.08, ajatuksella, että voimme levätä matkan rasituksista ja tutustua golfkenttään ennen varsinaista kilpailua. Varasimme hotellin Hankaveden rannalla olevasta hotelli Mesikämmenestä.

Varasimme ajan harjoituskierrokselle Moksunniemessä olevalle Ähtäri-golfin kentälle. Kyseinen kenttä on kauniilla paikalla ja mielenkiintoinen mm. alueelle aikoinaan rakennetuista ”minisuomen” rakennelmista. Ehdimme pelata yhdeksän väylää ja kahvitauon aikana rankkasade yllätti niin, että sille päivälle peli oli pelattu.

Tapasimme useita Soroptimisteja. Saimme kutsun kunnallisvaikuttajan ja soroptimistisisaren, Kaarina Savelan, kotiin illalliselle. Upea kulttuurikoti ja viehättävä ystävätapaaminen kruunasi sateisen päivän ja illan.

Lauantaina puolenpäivän aikaan kokoonnuimme golfklubille tervetuliaistilaisuuteen. Pohjois-Pirkanmaan klubin ( perustettu 1957 ) presidentti, Pirkko Kivinen, toivotti tervetulleeksi 22 kerran järjestettävään valtakunnalliseen golfkilpailuun. Siinä vaiheessa mieli oli korkealla, mutta kun kisan lähtöhetki koitti, alkoi rankkasade.

Monet sisaret olivat varanneet sadeasut. Minä luovutin terveydellisistä syistä. Vastaanotin kuitenkin sarjani viimeisen palkinnon. En ole vielä tutustunut palkintooni. Aion odottaa aurinkoista päivää.

 

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen