Sote-uu­dis­tuk­sen an­sios­ta kunnat voivat sel­viy­tyä it­se­näi­si­nä

Suomen Kuvalehden tuoreessa kunta-analyysissa Posio on listattu yhdessä 56 muun kunnan kanssa kuolevien kuntien joukkoon Itä-Lapin mukana.

Kuntatalouden asiantuntija, hallintotieteiden tohtori Eero Laesterä toteaa samassa Suomen Kuvalehden jutussa, että sote-palveluiden siirtäminen kunnilta maakuntien vastuulle tarkoittaa väestökatoa potevien syrjäisten kuntien kannalta vapautumista sote-maksajan roolista.

– Sote-uudistuksen ansiosta väestöään menettävät kunnat voivat selviytyä itsenäisinä -tai ainakin saavat lisäaikaa, Laesterä toteaa.

– Vaikka väestökato ja kuntaan jäävä ikääntyvä väestö ovat jatkossakin näiden kuntien arkea, vaikean yhtälön aiheuttamat suurimmat kustannukset maksaa jatkossa valtio sote-ratkaisunsa kautta.

Eero Laesterän mukaan kunnille, jotka sijaitsevat vaikeimmilla alueilla, tämä voi tarkoittaa jonkinasteista pientä huojennusta kuntataloudessa.

Lehden jutun mukaan kaatuvia kuntia on vaivannut krooninen väestökato, kuntiin jääneen väestön ikääntyminen ja keskivertoa heikompi kuntatalous.

Kyse ei ole kuitenkaan yksinomaan Itä- ja Pohjois-Suomen syrjäkuntien ongelmasta. Manner-Suomessa on 295 kuntaa, joten noin viidennes kunnista kuuluu sinnittelijöiden kerhoon.

Ilmoita asiavirheestä