Lukijalta

Suk­ka­tal­koot Muis­ti­pir­til­lä

Sukat lahjoitettiin kotihoidolle 19.12.
-
Kuva: Eine Korhonen

Kuusamolaisen puuhanaisen Hilkka Ahon ideasta poiki mittava vapaaehtoistoiminta MuistiPirtillä. Hilkka tuumasi, että jotain on tehtävä, kun luki Koillissanomista, että hoivan piirissä olevien ikäihmisten jalat palelevat. Hän pyysi, että voisiko Muistipirtillä kokoontua kutomaan sukkia, jotka sitten lahjoitetaan niitä tarvitseville. Ensimmäisen kokoontumisen aikana MuistiPirtillä kävi kolmisenkymmentä ihmistä. Suurin osa neuloi parin tunnin ajan Pirtillä sukkia, osa toi lankoja ja osa omista langoista neulomiaan sukkia. Kutoja-aktiivit kerkesivät kokoontua kaikkiaan neljä kertaa ennen joulua. Ovi kävi harva se päivä, kun sukkia kotonaan ahkeroineet toivat niitä keräykseen.

Kuusamon kaupungin vanhustyön ammattilaiset valitsivat lahjoituksen kohderyhmäksi kotihoidon ja kotisairaalatoiminnan asiakkaat. Heillä on perinteenä antaa asiakkailleen pienet muistamiset joulun alla. Nyt paketteihin sujahtavat lämmöllä ja rakkaudella neulotut lahjoitussukat ja joulumakeinen.

Kotihoidon esimies Anu Lämsä ja kotisairaalan ja kotikuntoutuksen esimies Marjo Määttä kävivät ottamassa sukkalahjoituksen vastaan 19.12. MuistiPirtillä. Meidän ajatuksena on antaa kotihoidon ja kotisairaalan piirissä oleville asiakkaille villasukat ja hieman joulukarkkia joulun aikaan. Ehdottomasti pussukat (sis. sukat ja karkkia) löytävät uuden omistajan Jouluaatto illan asiakaskäynnillä, mutta myös muina ajankohtina sukkia toimitetaan asiakkaillemme. Kotisairaala käy aattona noin 15 asiakkaan luona ja kotihoito aattoiltana 60 asiakkaan luona, kertoo Anu Lämsä.

Lahjoitettuja sukkia oli 77 paria. Toivottavasti ne lämmittävät saajien mieltä ja varpaita. Lahjoitustilaisuudessa oli mukana kaksi ahkeraa kutojaa, siskokset Ilona Pätsi ja Helmi Tunelius. Ilona asuu Kurkijärvellä, joten matka ei ole este, jos on halua tehdä hyvää kanssaihmisille. Vaikka Helmi tuumasi, että kutoa pitää silloin, kun käsillä ei ole muuta tekemistä, minä luulen, että kyllä siihen tarvitaan myös taitoa ja intoa. Kutominen on myös terapeuttista ja erittäin hyvää aivojumppaa.

Lankalahjoituksia olemme saaneet Ala-Kitkan kyläyhdistykseltä, Ala-Kitkan Diakonialta, Maanpuolustusnaisilta sekä suurelta joukolta yksityisiä henkilöitä. Erityisesti minua kosketti lahjoitus, jossa iäkäs leskimies toi edesmenneeltä puolisoltaan jääneet langat kudottaviksi. Nekin langat ovat nyt värikkäinä raitoina lämpimissä sukissa.

Lämmin kiitos kaikille ihmisille ja yhteisöille, jotka olette olleet mukana sukkatalkoissa. Teidän jokaisen panos on ollut arvokas ja tärkeä. Kutojien toiveesta jatkamme kutomista MuistiPirtillä ensi vuonna joka toinen torstai klo 10-12 alkaen 18.1.2018. Pirtille voi tuoda myös lankoja tai itse kutomiaan sukkia tai lapasia. Meille voi myös vinkata tahosta, jossa on tarvetta sekä sukille, että lapasille.

 

 

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen