Suo­li­jär­vet odottaa rahaa uusiin ve­sis­tö­ana­lyy­sei­hin

Suolijärviltä nousee muun muassa muikkua.
Suolijärviltä nousee muun muassa muikkua.
Kuva: Picasa

Posion Suolijärvien säännöstelyselvityksessä odotellaan parhaillaan maa- ja metsätalousministeriöltä päätöstä vajaan 20 000 euron rahoituksesta alueen ilmastonmuutoksen vaikutuksia koskeviin laskelmiin ja pitkän ajan vedenkorkeustietojen analyysiin.

Säännöstelyselvityksen koostamista jatkaa Lapin ely-keskus virkatyönä. Se on tilannut laskelmat ja analyysin Suomen ympäristökeskukselta.

- Ensi kesänä ely-keskus tekee Suolijärvillä ylimääräisiä vedenlaadun seurantamittauksia. Lisäksi alueella pidetään kyläkokous tai -kokouksia paikallisten ja mökkiläisten näkemysten kartoittamiseksi, toteaa vesitalousasiantuntija Niina Karjalainen Lapin ely-keskuksesta.

Asukkaiden toiveissa on saada selvityksen tuloksena parannusta vesistön tilaan ja virkistyskäyttömahdollisuuksiin.

Selvitys alkoi noin vuosi sitten kuntalaisaloitteen ansiosta. Aloitteen tekijät olivat huolestuneita Jumiskon voimalaitoksen aiheuttamista säännöstelyhaitoista vesistöjen ekologialle, kalastukselle ja muille elinkeinoille, virkistyskäytölle sekä kiinteistöjen arvolle.

Asukkaille viime kesänä tehdyn kyselyn vastauksissa ehdotettiin monenlaisia toimia säännöstelyhaittojen vähentämiseksi. Eniten esille nousivat säännöstelyn vaihteluvälin pienentäminen ja säännöstelyn alarajan nosto.

Useassa vastauksessa ehdotettiin jopa säännöstelyn lopettamista ja vesistöjen palauttamista luonnontilaan.

Kyselyyn vastasi 59 henkilöä, joista vapaa-ajan asukkaita oli 42.

Selvityksen ajaksi perustetun yhteistyöryhmän kokouksessa marraskuussa säännöstelijän PVO-Vesivoima Oy:n ympäristöpäällikkö Aaro Horsma PVO Vesivoima Oy:stä totesi, että kyselystä saa hyviä vinkkejä ja neuvoja siihen, mitä voitaisiin jatkossa tehdä paremmin.

Horsman mukaan esimerkiksi lumen määrän automaattimittaukset ja mittausverkoston laajentaminen Suolijärvien alueelle parantaisi kevään tulovirtaamaennustetta ja siten auttaisi säännöstelyn suunnittelua. Uudeksi ongelmaksi 2010-luvulla nimittäin nousi, että kevään sulamisvedet eivät täyttäneetkään järvialtaita.

Ilmoita asiavirheestä