Suun­nis­tus­po­ruk­ka tal­koi­li Po­siol­la uu­den sillan Ni­lo­jo­keen - "Kol­mes­sa tun­nis­sa uusi silta käyt­töön"

Siltatalkoiden jälkeen oli mukava istahtaa valmiin sillan kaidepuulle. Vasemmalta Mauri Hiltunen, Aaro Laatikainen, Tuomas Laatikainen ja Pertti Ahola. Uusi silta tempaistiin kolmessa tunnissa seitsemän henkilön talkooporukan voimin.
Siltatalkoiden jälkeen oli mukava istahtaa valmiin sillan kaidepuulle. Vasemmalta Mauri Hiltunen, Aaro Laatikainen, Tuomas Laatikainen ja Pertti Ahola.
Siltatalkoiden jälkeen oli mukava istahtaa valmiin sillan kaidepuulle. Vasemmalta Mauri Hiltunen, Aaro Laatikainen, Tuomas Laatikainen ja Pertti Ahola.
Kuva: Jarmo Pyhtinen

Nilojoen-Kuoppavaarantien metsäpolun varrella Posiolla on nyt uusi talkoilla rakennettu, Nilojoen ylittävä silta. Posion Pyrinnön suunnistusjaoston väki talkoili sillan syyskuun lopussa.

 

– Uusi silta tempaistiin kolmessa tunnissa. Meitä oli seitsemän henkilöä talkoissa, Posion Pyrinnön suunnistusjaoston puheenjohtaja Tuomas Laatikainen kertoo.

Vaskolta lähtevän metsäpolun varteen Nilojoelle 15 vuotta sitten rakennetun sillan oli vienyt tulva ja jäät toissa keväänä. Siitä oli enää jäänteet jäljellä, jotka talkooväki nyt purki pois.

 

– Puutavaran saimme lahjoituksena. Pylväistä teimme rungon ja rakensimme kannen sen päälle. Silta tuli nyt hieman entistä korkeammalle.

– Uusi silta palvelee alueella liikkuvia ainakin 15-20 vuotta, Laatikainen toteaa.

”Uusi silta palvelee alueella liikkuvia ainakin 15-20 vuotta.
Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä