Su­vi­seu­ra­ken­täl­lä voi tavata vii­ti­sen­kym­men­tä serk­kuaan – Su­vi­seu­rois­sa ollaan lo­mal­la­kin ja su­ku­loi­mas­sa

Kalle ja Erika Oikarinen ja lapset Silja, Veera, Eemeli, Marika, Severi, Minttu ja Annika suviseuravarustuksessa Muhoksella viikonvaihteessa.
Kalle ja Erika Oikarinen ja lapset Silja, Veera, Eemeli, Marika, Severi, Minttu ja Annika suviseuravarustuksessa Muhoksella viikonvaihteessa.
Kuva: Jani Hilliaho

Kahdeksan lapsen kanssa noin viikon kestävälle Suviseura-matkalle lähteminen Kuusamosta kahden ja puolen sadan kilometrin päähän Oulun liepeille Muhokselle ei ole mikään pikku juttu. Se edellyttää jo alkukesästä valmentautumista vaatetuksen ja juhla-alueella yöpymisen varalta.

Asiaa helpottaa Oikarisen perheen Kallen ja Erikan jokakesäinen kokemus oman lapsiperheensä matkoista, mutta myös lämpimät muistot jokaisesta lapsuuden aikaisesta Suviseura-reissusta.

Kun Suviseuroihin päästään, saadaan jättää arjen askareet luottavaisin mielin kokeneiden työntekijöiden huoleksi ja itse voidaan nauttia täysin siemauksin nauttimaan ansaitusta lyhyehköstä lomasta Muhoksella evankeliumin sanaa kuunnellen ja sukulaisia ja ystäviä tavaten. Lapset kertovat, että samalla Suviseura-kentällä voi tavata kaikkiaan viitisenkymmentä omaa serkkuaan.

Oikarisen perhe majoittuu juhlilla omaan asuntovaunuunsa, pakettiautoonsa ja telttaan. Isommat lapset haluavat tietenkin nukkua teltassa vanhempien yöpyessä pienempien lastensa kanssa asuntovaunussa.

Lue koko juttu Koillissanomien näköislehdestä

Ilmoita asiavirheestä