Lapin keskussairaala Rovaniemellä lisää suosiotaan koillismaalaisten synnytyssairaalana. Lapin keskussairaalan etuna on kiireettömyys, kun samaan aikaan Oulun yliopistollisessa sairaalassa synnyttäjien määrä kasvaa.
Enemmistö kuusamolaisista syntyy edelleen Oulussa. Hoidon tason tai tilojen sijaan synnytyspaikka valitaan pääsääntöisesti edelleen sukulaisten tai ystävien asuinpaikan mukaan. Kaukana kotoa synnyttävä haluaa tuttuja lähelleen.
Kaupunki antaa maksusitoumuksia mihin tahansa synnytyssairaalaan Suomessa, sanoo ylilääkäri Niilo Keränen.
– Synnytysten osuus terveydenhuollon ja erikoissairaanhoidon kustannuksista on niin olematon, ettei tässä kannata lähteä valinnanvapautta kaventamaan.
Yksi synnytys maksaa kaupungille 2 000-4 000 euroa siitä riippuen miten synnytys sujuu. Erot sairaaloiden välillä ovat pieniä.
– Keisarinleikkauksessakaan laskun loppusumma ei nouse 4 000 euroon. Erot sairaaloiden laskuissa ovat käsittääkseni sellaisia, ettei niitä edes huomaa.
Synnyttäjälle tulevaan laskuun sairaalavalinta ei vaikuta. Maksettavaksi jää reilut 30 euroa sairaalapäivää kohti. Perhehuoneesta lasku voi olla isompi.
Mahdollisuus perhehuoneeseen taas vaihtelee kovasti. Oulussa siitä on turha edes haaveilla, mutta Rovaniemeltä sellainen todennäköisesti järjestyy.
Oys on todella ruuhkainen, sanoo Keränen.
– Lisää tilaa tarvittaisiin jo nyt, kun Raahekin lakkaa. Myös Oulaskankaan ja Kemin synnytysmäärät ovat varsin pieniä. Nähtäväksi jää kuinka pitkään ne jatkavat.
Oys:ssa varaudutaan synnytysalueen kasvamiseen.
– Pitkän tähtäimen suunnitelmissa on laajentaa nykyisestä lastenklinikasta lasten ja naisten sairaala vuoteen 2030 mennessä. Ensimmäiset remontit alkavat jo ensi vuonna. Edessä on hyvin isot investoinnit. Oys:n sairaalarakennukset ovat jo vanhoja.
Oulussa toiminnasta tekee kannattavaa juuri suuruuden ekonomia, sanoo Keränen.
Uusia koillismaalaisia
Kuusamoon oli syntynyt lokakuun loppuun mennessä 141 lasta.
Tänä vuonna Kuusamoon syntyy 165-170 lasta, viime vuonna 169.
Posiolle on syntynyt 19 lasta, joista 9 tyttöä ja 10 poikaa.
Tänä vuonna Posiolle syntyy arviolta 21 lasta, viime vuonna 13.
Taivalkoskelle on syntynyt 34 lasta, joista yli puolet tyttöjä.
Tänä vuonna Taivalkoskelle syntyy arviolta 39 lasta, saman verran kuin viime vuonna.