Tai­vaal­la voi sin­gah­del­la soih­tu­ja – Lapin len­nos­ton yö­len­not ai­heut­ta­vat lä­hi­viik­koi­na kirk­kai­ta va­lo­il­miöi­tä tai­vaal­le

Lapin lennosto lentää yölentoja tulevina viikkoina myös Koillismaan yllä.

Lentoja suoritetaan päivittäin kello 23 saakka, ja ne suuntautuvat Rovaniemen lähiharjoitusalueille sekä Ivalo–Kajaani-välisille harjoitusalueille. Yölentojen aikana käytetään lentokoneiden omasuojajärjestelmiin kuuluvia soihtuja, jotka voivat näkyä taivaalla kirkkaina valoilmiöinä.

Arki-iltoihin ajoittuvien yölentojen tavoitteena on lennoston mukaan harjoittaa sotilaslentokoneiden ohjaajia lentotoimintaan ja suorittaa ilmataisteluharjoittelua heikon valaistuksen olosuhteissa. Lennot ovat osa ohjaajien lentokoulutusohjelmaa.

Lentoja on viikolla 47 välillä 19.–22.11. ja viikolla 49 välillä 3.–5.12.

Lentotoiminnasta aiheutuva melu voi aiheuttaa häiriötä, jota pyritään välttämään suuntaamalla toiminta harvaan asutuille alueille. Lentoaseman lähialueella noudatetaan melua vähentäviä lentomenetelmiä aina kun se on mahdollista.

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä