Viime vuonna Taivalkosken vuoden yrityksenä palkittu Aitovaate on ollut vuoden päivät myytävänä. Liike on harvinaisuus, sillä mistään naapurikunnasta ei löydy liikettä, josta löytyy vaatteet sekä miehille että naisille.
Arja Määttä kertoo seisoneensa tiskin takana kaiken kaikkiaan pian 50 vuotta. Ennen liikkeen ostamista hän työskenteli viisi vuotta Jalo-Asussa ja vuonna 2 000 yritys siirtyi yrityskaupalla Arjalle ja samalla nimi muuttui Aitovaatteeksi.
Hän uskoo vahvasti yrityksensä menestymiseen jatkossakin.
– Meillä käy paljon asiakkaita ympäryskunnista aina Oulua myöten. Ostan tavaraa asiakkaille, en itselle.
Määttä kertoo, että kaupasta löytyy ainakin 30 eri vaatemerkkiä, lisäksi on kankaita ja jotain sisustustavaraakin sesongin mukaan.
Kauppias itse omistaa myös liiketilan, mutta hän on valmis neuvottelemaan myös tilan vuokraamisesta.
Viime vuonna yrittäjäpalkinnon palkintoraati viittasi Aitovaatteen olevan tärkeä myös koko Taivalkosken identiteetille.
Näin se varmaan on, sillä Oulu-Kuusamo -tiellä poikkeavat usein Taivalkosken keskustaan juurikin ostoksille Aitovaatteen kauppaan.