Tänään kokoontuu Taivalkosken kirkkovaltuusto puimaan talousarvioesitystä, jonka ovat laatineet johtokunnat, talouspäällikkö ja kirkkoherra.
– Taivalkosken seurakunnan taloudelliset näkymät on paremmat kuin vuosiin, kertoo talouspäällikkö Kari Jaakkola.
Yksi talousahdingon voittamisen syy on syksyllä myyty Jokijärven leirikeskus. Tämän päätöksen myötä budjettivaroja vapautui yli 50 000 euron edestä vuositasolla.
– Myös aiemmin tehdyt päätökset ylimääräisistä kiinteistöistä luopumisista ja kipeät henkilöstösäästötkin kantavat nyt taloudellisessa mielessä hedelmää, Jaakkola jatkaa.
Näiden toimenpiteiden yhteisvaikutuksista suunnittelukaudella 2020-2022 kaikki vuosibudjetit ovat reilusti ylijäämäisiä.
– Kirkon remontti on odottamassa muutaman vuoden päästä, joten tulevien budjettien täytyykin olla reilusti ylijäämäisiä, jotta kirkon remontin rahoitus on uskottavalla pohjalla.
Kirkollisvero on ensi vuonna 1,65 prosenttia. Ensi vuosi on jo 14., kun veroprosentti on pystytty säilyttämään samana.
Vs. kirkkoherra Maaria Perälän mukaan Taivalkosken seurakunnan haasteena on seurakuntalaisten määrän väheneminen ja sitä kautta myös verotulojen määrän laskeminen tulevaisuudessa. Tämä on johtanut ja johtaa edelleen työntekijöiden vähentämiseen, mikä aiheuttaa töiden uudelleen organisointia.
Lue juttu kokonaisuudessaan torstain näköislehdestä tai printistä.