Jos Pentik Kartano Timisjärven vanhan porokartanon ensimmäiset omistajat (päärakennus on rakennettu 1861-62) nousisivat haudoistaan katselemaan kartanon nykyelämää, niin heidän ihmetyksensä olisi melkoinen: Taiwanilainen keramiikkataiteilija Pohan Chen valmistaa keramiikkaa vanhassa porokartanossa.
Ihmetykset aihe olisi kartanon entisille poromiehille melkoinen, kun jo yli tuhat vuotta sitten Kauko-Idässä keramiikan poltossa käytetyt puu-uunit ovat nyt vuonna 2018 rantautuneet myös entiseen porokartanoon, Posion erämaahan.
Lokakuussa Posiolle saapunut Pohan Chen työskentelee taideresidenssissä ensi vuoden alkuun saakka. Mukana on myös hänen tyttöystävänsä, tekstiilitaiteilija Chiaying Lin.
Taipein yliopistosta keramiikkataiteilijaksi valmistunut Pohan Chen kertoo olevansa Posiolla toista kertaa.
– Osallistuin viime keväänä Posion Kirintövaarassa järjestettyyn kansainväliseen keramiikkasymposiumiin. Taiteilija Anu Pentik kysyi minulta tuolloin, haluaisinko tulla työskentelemään tänne pitemmäksikin aikaa, Chen kertoo.
– Viime kevään keramiikkasymposiumin teemana oli puu-uunipoltto. Siitä sainkin idean tehdä puu-uunin myös tänne Timisjärven rantaan. Tosin se on paljon pienempi kuin Kirintövaarassa. Toimintaperiaate on tietystikin kuitenkin sama.
– Puupolttoon olen perehtynyt myös jo aikaisemmin kotimaassani.
– Keskiviikkoisin on polttopäivä. Uunia pitää lämmittää hitaasti, jotta polttoprosessi onnistuu. Liian nopealla lämpötilan nousulla esineiden on vaarana halkeilla. Kun lämpötila nousee 1 200-1 400 asteeseen, silloin se on sopiva. Puuta polttaessa siitä tulee tuhkaa. Se antaa keramiikkaan luonnollisen pinnan.
– Polttoprosessi tekee hienon pinnoitteen keramiikkaesineille. Lentotuhkassa on alkaaleja, joka reagoi savessa olevan kvartsin kanssa, ja muodostaa itsessään lasitteen.
– Chenin työt asetetaan näytteille Anu Pentik Galleriaan joulun jälkeen. Helmikuussa puolestaan gallerian yläkertaan avataan viime talvena Timisjärven residenssitaiteilijoiden Riitta Talonpojan, Ingrid Allikin ja Jyrki Sepän näyttelyn työt, Timisjärven pehtoori Inga Kosunen kertoo.
Taideresidenssit jatkuvat Timisjärvellä myös ensi vuonna.
– Taideresidenssiin on tulossa Virossa tunnettu keramiikkataiteilija Kauri Kallas, Kosunen toteaa.