Tällä muis­to­mer­kil­lä on tuskin koskaan ollut yhtä paljon väkeä – So­ti­las­ko­ti­lii­ton pää­ta­pah­tu­ma

Isolehdon muistomerkillä messussa luutnantti Jouni Marjakangas, kirkkoherrat Taina Manninen ja Ilmo Pulkamo Rovaniemeltä sekä Hilkka Paloniemi. Kova vesisadekaan ei estänyt muistotilaisuutta Isolehdon muistomerkillä. Partisaanihyökkäyksessä jäljelle jääneet ehtoollisastiat.
Isolehdon muistomerkillä messussa luutnantti Jouni Marjakangas, kirkkoherrat Taina Manninen ja Ilmo Pulkamo Rovaniemeltä sekä Hilkka Paloniemi.
Isolehdon muistomerkillä messussa luutnantti Jouni Marjakangas, kirkkoherrat Taina Manninen ja Ilmo Pulkamo Rovaniemeltä sekä Hilkka Paloniemi.
Kuva: Ulla Parviainen

Kuusamon Kurvisen Isolehdon partisaanihyökkäyksen uhrien muistomerkillä lienee koskaan ollut yhtä paljon väkeä kuin viime keskiviikkona.

Sinne oli kokoontunut Sotilaskotiliiton vuoden päätapahtumaan noin 250 vihreää sisarta ympäri maata ja lisäksi muuta väkeä.

Sotilaskotiliiton puheenjohtaja Kirsi Patrikainen totesi Kuusamon seurakuntatalolla pidetyssä pääjuhlassa, että muistomerkillä käynti oli mieleenpainuva kokemus.

– Hyökkäyksessä menehtyneille sotilaskotisisarille oli ominaista luonteen valoisuus, ystävällisyys ja lämminsydämellisyys. Heidän tarkoituksenaan oli tuolloin 1942 tehdyllä matkalla luoda henkeä muihin sisariin ja missä hengessä töitä tehdään.

Näissä naisissa nousee esille suomalaisen naisen vankka rooli, joka on jatkunut aina tähän päivään saakka, Patrikainen kertoi.

Sotilaskotiliiton toiminnanjohtajan Satu Mustalahden mukaan Suomen satavuotisjuhla ja hyökkäyksestä kulunut 75 käyvät hyvin yhteen. Järjestö täyttää ensi vuonna sata vuotta, kun ensimmäinen sotilaskoti perustettiin Helsinkiin 1918.

Mustalahti sanoi, että järjestöllä menee tasaisesti. Varusmiehet kaipaavat sotilaskoteja ja vapaaehtoisia saadaan. Yhdistykseen kuuluu 37 yhdistystä, noin 5 000 jäsentä ja 190 työntekijää, muun muassa ammattitaitoisia leipureita.

Rajasotilaskotiyhdistyksen ja Kuusamon paikallisyhdistyksen puheenjohtaja Hilkka Paloniemi oli iloissaan siitä, että Sotilaskotiliiton vuoden päätapahtuma järjestettiin tällä kertaa Kuusamossa ja väkeä oli paikalla niin paljon.

– Tämä on meille kunnia. Reserviupseerit ovat olleet korvaamattomana apuna.

Kuusamon paikallisyhdistykseen kuuluu 15 jäsentä ja yhdessä Ivalon kanssa 25.

”Varusmiehet kaipaavat sotilaskoteja.
Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä