Pallo-Karhujen alkukausi jääkiekon II-divisioonassa on ollut nihkeä. Joukkue on avannut kahdella vierastappiolla, kun sekä Kemijärven että Rovaniemen reissuilta joukkue palasi Kuusamoon tyhjin käsin.
– Tuloksellisestihan kauden alku on ollut huono. Se on hyvää, että nyt olemme saaneet ajettua nuoria sisään joukkueeseen. RoKi Rebelsiä vastaan pelatussa ottelussa kolmoskentän pelaajat olivat syntyneet vuosina 1996, 1997, 1998 ja 1999, joukkueen manageri ja ykkösketjun sentteri Tero Tarvainen kertoo.
PaKa pelaa lauantaina ensimmäisen kotiottelunsa, kun joukkue saa seuran 50-vuotisjuhlakamppailussa vastaan Raahe-Kiekon. Raahelaisten kausi on alkanut vieraissa kahdella voitolla ja yhdellä tappiolla. Joukkue on hakenut pisteet Laser HT:ltä Oulunsalosta sekä Kemijärveltä KeKistä. Viime viikonloppuna joukkue taipui Pallo-Karhujen tapaan Roki Rebelsille, kun rovaniemeläiset veivät sunnuntaina pelatun kohtaamisen maalein 9-3.
– Minulla ei ole tarkempaa tietoa Raahen joukkueesta. Lähinnä olemme keskittyneet omaan tekemiseen, Tarvainen sanoo.
Vuonna 1975 syntynyt Tarvainen on kantanut 50-vuotiaan kasvattajaseuransa pelipaitaa jo vuosikymmenet. Pelaajan ensimmäiset muistikuvat Pallo-Karhuista ulottuvat 1980-luvun alkuun.
– Se oli 1981, -82 tai -83, kun aloitin. Silloin mentiin suoraan E-junioreihin. F- ja G-juniorijoukkueita ei ollut.
Tarvainen ei ole pitänyt kirjaa siitä, kuinka monta ottelua hänellä on takana. Joka tapauksessa mies on vetäissyt PaKan pelipaidan ylleen jo satoja kertoja. Myös raahelaiset ovat vastustajina tulleet tutuiksi vuosikymmenten saatossa.
– Silloin juniorivuosina kävimme usein Raahessa turnauksissa. Siellähän oli kaksi joukkuetta, Teräs-Kiekko ja Kiekko-Vesa. Raahe-Kiekon joukkueessa pelaa vieläkin yksi ikätoveri ( Sami Ekoluoma ), joka tuli tutuksi jo junnupeleissä.
Lauantain otteluun PaKa lähtee selkein tavoittein.
– Voittamaanhan sitä lähdetään. Meillä on edelleenkin tämän sarjan paras kotiyleisö ja toivottavasti ihmiset ovat liikkeellä myös juhlapäivänä.