Pääkirjoitus

Tehty hyvä työ tuotava ih­mi­sil­le tykö

Pääkirjoitus

Harva tietää, että Kuusamossa on pyöräreittejä yli 600 kilometriä, mikä on nykyisellään enemmän kuin hiihtolatujen määrä. Harva tietää pyöräreiteistä, koska niitä ei ole merkitty ja viimeisin kartta on niinkin kaukaa kuin vuodelta 1999 (KS 28.5.).

Tilanteeseen on tulossa korjaus. Ensi alkuun merkitään kaksi keskustan reittiä. Torankijärven kiertävä reitti on pituudeltaan noin 11 kilometriä. Maastoltaan helppo reitti on pyöräilijöiden lisäksi rullaluistelijoiden suosiossa. Matkan varrelle osuu kotiseutumuseo ja lintutorni.

Toinen reitti kiertelee Kuusamojärven rantamaisemia ja Kitkantien vartta Tropiikkiin. Kuusamojärven rannasta löytyvät hienosti toteutetut historiataulut ja silta Kirkkosaareen, jonka pääsee kiertämään. Loppukesästä valmistuva Kirkkosaaren ja Lahdentauksen silta yhdistää asuinalueen ja ydinkeskustan toisiinsa.

Jatkossa reittejä merkitään lisää kaupunki-, maasto- ja maantiepyöräilijöille eri puolille laajaa kaupunkia.

Kuusamossa kaupunki on tehnyt suuren kiitoksen ansaitseva työn keskustaajaman ilmeen ehostamisessa. Ennen pusikkoiset Kuusamo- ja Torankijärven rannat on otettu virkistyskäyttöön.

Pyöräilyreittien merkitseminen on esimerkki siitä, kuinka pienestä vaivannäöstä saadaan iso ilo. Aina kyse ei tarvitse olla miljoonien investoinneista.

Jotta reitit tulevat täyteen käyttöön, on niitä markkinoitava aktiivisesti matkailijoille ja paikkakuntalaisillekin. Matkailukaupunki Kuusamossa opasteet ovat edelleen puutteelliset, eikä tämä koske pelkästään virkistysreittejä.

Markettien risteyksestä ei välttämättä löydä keskustaan torille, eikä torilta Kuusamojärven rantaan. Eikö torilta voisi olla opasteet Kirkkosaareen ja rannan historiataulujen luo? Kaikki hyvä mikä on tehty, kannattaa tuoda ihmisille tykö.

Opasteita pitää Kuusamossa tarkastella kriittisellä silmällä. Paras keino on asettua matkailijan asemaan: jos olisin Kuusamossa ensi kerran, mitkä palvelut löytyisivät helposti ja mitkä eivät.

!Pitää asettua matkailijan asemaan: mitä löytäisin, mitä en.