Pääkirjoitus
Suomessa mennään lähitulevaisuudessa vääjäämättä entistä suurempiin perusturvan eli sosiaali- ja terveydenhuollon toiminta-alueisiin.
Hallituksen sosiaali- ja terveyspoliittinen ministeriryhmä on linjannut tavoitteita. Ne julkistettiin keskiviikkona. Esityksen mukaan alle 20 000 asukkaan kunta ei voi jatkossa vastata sosiaali- ja terveyspalveluista itsenäisesti, vaan sen pitää kuulua suurempaan alueeseen.
Niin kutsuttu laajempi perustaso koostuu vähintään 50 000-100 000 asukkaasta pitäen sisällään erityispalveluita. Ministeriryhmän linjauksessa tosin painotetaan, että sote-lähipalvelujen turvaamiseen tulee kiinnittää erityistä huomiota.
Päätös merkitsisi toteutuessaan sitä, ettei Koillismaalla yksikään kunta täyttäisi edes peruspalvelutavoitetta eli 20 000 asukkaan rajaa – Kuusamo mukaan lukien. Yhteen laskien peruspalveluiden alaraja täyttyisi, muttei kovin suurella marginaalilla, vaikka sekä Kuusamo, Posio ja Taivalkoski laskettaisiin yhteen.
Kuntarakenne sekä sote-uudistus kulkevat tietyllä tavoin käsi kädessä. Kuntia patistetaan isompiin kokonaisuuksiin. Taivalkosken kunnanjohtaja Jukka Mikkonen näkee tämän päivän lehtemme haastattelussa, että nyt ollaan kuntia jo oikeasti pakottamassa yhteistyöhön sosiaali- ja terveyspalveluiden järjestämisessä, kun vielä kuntarakenneuudistuksessa varsinaista pakottamista ei ole ollut.
Koko Suomea ajatellen 20 000 asukkaan raja peruspalveluvelvoitteiden tuottamisessa koskettaa suurta osaa kuntakenttää. Monet kunnat ovat tosi pieniä sekä asukasluvultaan, että kooltaan.
Sote-esitys tuntuu Koillismaalta katsottuna oudolle ja uhkaavalle. Edes raja peruspalveluiden tuottamiseen ei juuri täyty, mutta miten hoidetaan erityispalvelut, joiden alarajaksi katsotaan 50 000 asukasta. Vaikeaa tulee olemaan palveluiden järjestäminen tai ainakin niiden hakeminen. Lähialueella siihen ei pystytä asukasmäärän takia, ja Ouluun, Rovaniemelle tai Kajaaniin tulee matkaa.
Terveyspalvelujen saaminen on turvattava jollain tavoin paikallisella tasolla. Ei voida olettaa, että vastaanotolle lähdetään Ouluun saakka.