Suuri suomalainen terveystutkimus kerää tällä kertaa tietoa myös väestön kylmän ja kuuman kestävyydestä.
FINRISKI- tutkimukseen kutsutuilta kysytään muun muassa pakkasten ja helteiden vaikutuksista vointiin ja muun muassa saunomistavoista. Valtakunnallisen tutkimuksen aineistosta voi lopulta päätellä asuuko jossakin päin Suomea kylmyyteen karaistunutta väkeä tai muuta kansaa enemmän helteessä kärsiviä ihmisiä.
FINRISKIn tutkimusryhmä kerää terveystietoa Kuusamossa ja Taivalkoskella alkuviikon ajan. Kuusamossa tutkimukseen on saanut kutsun 68 ihmistä ja Taivalkoskella 16. Kutsutut käyvät tutkimuksissa heille varatulla ajalla. Tutkimusryhmä siirtyy Kuusamosta Taivalkoskelle keskiviikkona.
Viiden vuoden välein tehtävä kansantautien riskitekijöitä kartoittava tutkimus kerää terveystietoja kymmeneltätuhannelta 25-75 -vuotiaalta suomalaiselta viidellä alueella. Eteläisin alue on Helsinki-Vantaa, pohjoisen Pohjois-Pohjanmaa. Kuusamo on kansantautien riskitekijöitä kartuttavan tutkimuksen pohjoisin kunta.
Lue lisää paperilehdestämme