Lukijalta

Toi­mim­me eri ope­tus­suun­ni­tel­mal­la

Oikaisu Kuusamon Autokoululta lehteen 29.marraskuuta, kuva liitetty kysymättä!

Kuusamon Autokoulussa olemme antaneet simulaattorikoulutusta pimeänajon opetuksen osalta nyt jo 10 vuotta eli tämähän ei sinänsä ole uusi asia.

Koulutukseen pimeän-ajon osalta kuuluu yksi tunti teoriaa sekä yksi ajosimulaattorissa, josta simulaattori antaa tuloksen ja liikenneopettaja kokoaa palautteen asiakkaalle.

Simulaattorin edut pimeänajonkoulutuksessa ovat harjoitteiden toistojen määrässä, verrattuna hiljaiseen iltaliikenteeseen maantiellä sekä pidempi ajoaika.

Simulaattori vaatii kuitenkin aina simulaattoriopetuksen pedagogiikan tuntevan kouluttajan, asiakkaan turvallisuus edellä!

Liukkaankelin koulutusta teemme virallisella ajoradalla Kurkijärvellä esim. siinä en näe vielä simulaattorin yltävän samaan oppimistulokseen, ainakaan tämän hetkiset ns. jäykät simulaattorit eivät sitä pysty tarjoamaan.

Muu ajo-opetus suoritetaan meillä, ihan oikealla autolla. Hyvin vähän, jos ollenkaan käytämme simulaattoria muussa ajo-opetuksessa, jonkin verran olen ottanut sitä mukaan harjoittaessani asiakkaalle silmä, käsi, jalka koordinaatiota, mikäli siihen on tarvetta ollut. Tätä emme kirjaa ajo-opetustunneiksi eli asiakas saa sen ilmaiseksi.

Koulutamme vielä ajotunti määrillä, 17 tuntia ajo-opetusta, oikeassa vuorovaikutteisessa liikenteessä, oikeissa vaihtelevissa olosuhteissa sekä annetaan yksi tunti pimeänajoa simulaattorissa.

Teoria opetusta on 19 tuntia, johon olen tarjonnut myös virtuaalista mahdollisuutta, mutta siihen ei ole suurempaa kiinnostusta löytynyt, joten tunnit käydään koulun tiloissa luokassa tai autohallissa keskustellen ja ajatuksia vaihtaen ja asenteisiin vaikuttaen.

Saman suuntainen on myös saamani palaute sekä nuorilta että heidän vanhemmilta opetuksen suhteen, seuraavat huolet ja kysymykset toistuvat yhteydenotoissa useasti.

” Opetattehan te siellä ajamaan ja oikealla autolla ja oikeassa liikenteessä”?

” En voi luottaa siihen, että lapseni seuraa oppitunnit mobiilin tai tietokoneen välityksellä”

” Miten animaatio ajo-opetuksessa aito vuorovaikutus toteutetaan, onko tilanteet mielestäsi aitoja”

10+10 kokeilumallia olen miettinyt, mutta en ole tehnyt päätöstä sen asian suhteen otanko sen käyttöön, mietitään sitä asiaa lisää, jos kyselyä tulee.

Uusia koulutusmetodeja tulemme ottamaan käyttöön, mikäli ne hyviksi ja toimiviksi todetaan ja siihen itsemme koulutetaan. Muutokset on tehtävä turvallisuusnäkökulmasta.

Mielestäni liikenne ei vaan ole paikka missä, kokeilla mikä toimii ja mikä ei, kyllä meidän pitää saada tulokset liikenneturvallisuustutkimuksista ja sitä kautta vähin erin kokeiluista eikä nuorenkuljettajan kustannuksella.

Simulaattori on hyvä työkalu ja on ollut meillä jo 10 vuotta osana opetusta, mutta se ei ole kaikkivoipainen, kyllä se ihminen tarvitsee tuekseen useastikin toista ihmistä, ajokoulutuksessakin.

Liikenneturvallisuus on meillä pääasia!

Terveisin: