Toi­mi­tus­mi­nis­te­ri Terho vastaa, että kir­jas­to­au­to­jen han­kin­taa tuetaan ilman rahaa ”ak­tii­vi­sel­la in­for­maa­tio-oh­jauk­sel­la” – Autot ovat kuntien vas­tuul­la

Toimitusministeri Sampo Terho (sin.) vastasi kansanedustaja Ulla Parviaisen (kesk.) kirjalliseen kysymykseen kirjastoautojen tukemisesta.

Parviainen kysyi, että miten tärkeää kirjastoautotoimintaa voisi valtion toimesta tukea. Lisäksi hän kysyi, että tulisiko palauttaa valtion tuki kirjastoautohankintaan.

Kirjastoautojen valtiontuki osoitettiin ennen vuotta 2015 kunnille. Se oli noin 100 000 euroa kirjastoautoa kohti, noin 30-50 prosenttia hinnasta.

Terhon vastauksen mukaan tukea ei anneta, mutta kirjastoautojen hankintaan kannustetaan kuntia ”aktiivisella informaatio-ohjauksella”.

Terhon mukaan opetus- ja kulttuuriministeriössä valmistellaan hanketta, jolla parannetaan kansalaisten digineuvonnan saatavuutta haja-asutusalueiden pienissä kirjastoissa.

Ministeri vastaa, että kirjastoautoilla kunnat voivat viedä neuvontaa sinne missä kirjastoja ei ole.

– Opetus- ja kulttuuriministeriö pitää tärkeänä, että lisämäärärahan turvin voidaan kehittää digineuvontaa myös osana kirjastoautotoimintaa, lukee toimitusministerin kirjallisessa vastauksessa.

Kirjastojen digineuvontaan on budjetoitu 860 000 euroa vuodelle 2019.

Ilmoita asiavirheestä