Tomi Timonen Pu­das­jär­ven kau­pun­gin­joh­ta­jak­si

Tomi Timonen valittiin Pudasjärven kaupunginjohtajaksi maanantai-iltana. Valtuusto äänesti asiasta. Timonen sai 28 ääntä ja Anne Sormunen 6 ääntä.

Timonen toimii tällä hetkellä Posion kunnanjohtajana. Hän kertoi siirtyvänsä Pudasjärvelle loppukesästä päätöksen saatua lainvoiman ja oman kahden kuukauden irtisanomisensa jälkeen nykyisestä tehtävästään.

– Kaupunginvaltuuston päätös tuntuu hyvältä. Sitä tosin osasi odottaa hallituksen esityksen jälkeen. Vahva tuki antaa hyvän pohjan tehtävän hoitoon.

Timosen mukaan Pudasjärven kaupungin laajuus ja väestön ikääntyminen ja sitä myötä kasvavat terveyspalvelutarpeet tulevat antamaan haasteita työssä. Myös valtionosuusleikkaus rokottaa Pudasjärveä kovalla kädellä.

Kuntarakenneuudistuksesta Timonen on Pudasjärven kohdalla sitä mieltä, että oma itsenäinen kunta on paras ratkaisu.

– Palveluita ei voida hoitaa etänä jostain muualta.

Timonen uskoo myös, että Posiolla on hyvät mahdolliset säilyä itsenäisenä, jos sote-paketista saadaan aikaan järkevä ratkaisu.

– Posiolla on ollut mukava työskennellä ja ilmapiiri on ollut hyvä.

Tomi Timonen on syntyisin Pudasjärven Siuruan Liekokylältä, jossa hän asui aina lukioikään saakka. Siellä hänellä on myös mökki.

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä