////////////////Tähän kaksi kainaloa//////////////Kuvituskuvaa Mikolta!/////////////
Tolpanniemen alakoulua vastapäätä sijaitsevien Kuusamon mielenterveys- ja päihdetyön tukiasuntojen käyttötarkoitusta ei muuteta. Päihdekuntoutujat asuttavat kahden rivitalon kokonaisuutta myös jatkossa, koska tilojen katsotaan soveltuvan heidän käyttöönsä.
Yhteensä kahtatoista Kuusamon vuokratalojen omistamaa huoneistoa asiakkailleen vuokraavan perusturvan toimialajohtajan Vesa Isoviidan mukaan muita suunnitelmia ei tällä hetkellä ole.
– Olemme katsoneet niin, että ne tilat, jotka Tolpanniemessä ovat, ovat ihan hyviä tiloja, hän kommentoi.
Tukiasuntojen ja alakoulun sekä koulun pihaan rakennetun lähiliikuntapaikan läheinen sijainti on puhututtanut tolpanniemeläisiä viime keväästä lähtien. Tolpanniemen asukasyhdistyksen hallituksessa vaikuttavan keskustan kaupunginvaltuutetun Henna Hentilä-Määtän mukaan useampi huolestunut pikkukoululaisen äiti ja isä on kääntynyt hänen puoleensa. Vanhemmat toivovat Hentilä-Määtän välittävän heidän huolensa eteenpäin kaupungintalolla.
Suurin murhe on, ettei lapsia enää uskalleta päästää leikkimään koulun pihaan ilman aikuisen valvontaa.
– Tukiasunnoissa asuvat käyttävät päihteitä enemmän kuin niin sanotusti normaalit ihmiset, mikä aiheuttaa häiriötä. Keväällä koulun opettajat ovat joutuneet sulkemaan verhoja ja pyytämään oppilaat luokkaan kesken välitunnin. Eiväthän tukiasuntojen asukkaat tiedä, mitä tekevät, mutta ehkä he eivät ole parhaita mahdollisia naapureita koululle, Hentilä-Määttä sanoo.
Lue lisää tiistain Koillissanomista.