Tuli tuhosi Irnin vanhan koulun

Vanha Irnin kyläkoulu paloi maan tasalle Etelä-Kuusamossa torstain ja perjantain välisenä yönä. Palokunta sai hälytyksen palosta aamuyöllä kello kolmen jälkeen. Palopaikalle lähti yksiköitä Kuusamosta, Posiolta, Pudasjärveltä ja Taivalkoskelta.

Savusukeltajat yrittivät sammuttaa paloa talon sisäpuolelta, mutta kuumuus kävi liian suureksi. Miehet vedettiin pois ja rakennuksen annettiin palaa. Paloa vahdittiin pitkälle perjantaiaamupäivään asti. Palon syttymissyystä ei toistaiseksi ole tietoa.

Palopäällikkö Heikki Levonin mukaan vanhassa puurakennuksessa tulta on turha suitsia ulkoa päin.

– Palo oli levinnyt useampaan kerrokseen. Siinä ei ole mitään tehtävissä, jos sellaista ei pääse heti sisäpuolelta sammuttamaan.

Palossa säästyttiin henkilövahingoilta, kiitos palovaroittimen. Se herätti koululla asuneen hortonomi Matti Nissin, jonka onnistui pelastautua makuuhuoneensa ikkunasta. Nissi käytettiin tarkastettavana Kuusamon terveyskeskuksella, missä hänelle annettiin lisähappea.

Viikonlopun yöpaikasta ei vielä perjantaiaamuna ollut varmuutta.

– Katsotaan, jos kaupungin kautta löytyisi asunto Kuusingintieltä. Nythän minulle ei ole muuta kuin päälläni olevat likaiset vaatteet, niin että lahjoituksia otetaan vastaan, Nissi totesi.

!Palovaroitin pelasti asukkaan
Ilmoita asiavirheestä