Pääkirjoitus

Tuomo Hän­ni­sen uu­tis­pom­mi

Pääkirjoitus

Keskustan entinen kansanedustaja Tuomo Hänninen ei lähde tavoittelemaan paikkaa eduskunnasta vuoden 2015 vaaleissa. Syyksi Hänninen ilmoittaa vastenmielisyytensä keskustan paikallista esivaalijärjestelmää kohtaan.

Hännisen mielestä pelkästään Kuusamon keskustalaisten kesken järjestettävä esivaali on turha kirikierros, joka repii kenttää, syö intoa ja taloudellisia resursseja varsinaiselta vaalityöltä.

Hännisen ratkaisu on osalle keskustaväestä melkoinen uutispommi, sillä häntä oli jo kosiskeltu ehdokkaaksi.

Näillä näkymin Kuusamon keskustalaiset käyvät läpi kahden vaalin myllyn ennen kevään 2015 eduskuntavaaleja. Alkuvuodesta järjestetään paikallinen esivaali, johon tässä vaiheessa on ilmoittautunut kunnallisjärjestön puheenjohtaja Mika Määttä.

Esivaalin voittaja joutuu ensi syksynä osallistumaan keskustan Pohjois-Pohjanmaan piirin jäsenvaaliin, jossa kansanedustajaehdokkuus lopullisesti varmistuu.

Paukkuja pitäisi siis piisata esivaaliin, jäsenvaaliin ja vielä varsinaiseen eduskuntavaalityöhön.

Hännisen tuntema vastenmielisyys esivaalijärjestelmää kohtaan kumpuaa historiasta. Hänet haastettiin istuvana kansanedustajana esivaaliin, jonka hän tosin voitti selvin lukemin. Vaikka esivaali ei ollut ainakaan julkisesti erityisen repivä, söi se kenttäväen vaali-intoa.

Kun jäsenvaalin aika koitti, Kuusamon keskustalaisten äänestysinto oli hiipunut. Hännisen äänimäärä jäi heikoksi, mikä ennakoi seuraavan kevään vaalien heikkoa menestystä. Kaksi kautta eduskunnassa istunut Hänninen putosi.

On tulkittavissa, että Hänninen pelkäsi saman kuvion uusiutuvan. Viime vaalien tappiota ei silti voi laittaa pelkästään vaalijärjestelmän piikkiin, vaan kyse oli myös perussuomalaisten noususta, väen vähenemisestä alueelta, ja keskustalaisten äänestäjien tyytymättömyydestä sekä omaan puolueeseen että Hänniseen.

Nyt tilanne on toinen. Jos gallup-lukemat pitävät, keskusta on lähdössä seuraaviin vaaleihin ennakkosuosikin paikalta. Jos Kuusamon keskustalaiset mielivät päästä nosteesta osalliseksi, on heidän saatava rivinsä yhtenäiseksi.

!Hännisen tuntema vastenmielisyys esivaalia kohtaan kumpuaa historiasta.