Tur­val­li­suut­ta ja mu­ka­vuut­ta - uusi Eemeli Mer­ce­des-Ben­zil­tä

Mercedes-Benzin E-sarja koki uudistuksen kolmisen vuotta sitten. Nyt on edelleen hieman viilattu mukavaa hieman mukavammaksi. Kojelaudan näyttö tarjoaa erinomaiset tiedot muun muassa auton ympäristöstä. Texi Hannolan punainen MG on vuosimallia 1960.
Mercedes-Benzin E-sarja koki uudistuksen kolmisen vuotta sitten. Nyt on edelleen hieman viilattu mukavaa hieman mukavammaksi.
Mercedes-Benzin E-sarja koki uudistuksen kolmisen vuotta sitten. Nyt on edelleen hieman viilattu mukavaa hieman mukavammaksi.
Kuva: Risto Pikkupeura

Mercedes-Benz mainostaa E-sarjaansa turvallisuutta ja mukavuutta. Eikä mainoslauseiden voi sanoa valehtelevan. Mercedes on kulkenut koko ajan turvallisuusajattelun ja teknologian käytön eturintamassa ja alkuun Mercedekseen tulleita oivalluksia on siirtynyt myöhemmin myös muihin autoihin.

E-sarja sai edellisen uudistetun ilmeen kolmisen vuotta sitten. Jo silloin uudistunutta vaunua hehkutettiin parhaimmaksi E-sarjaksi koskaan. Ja ainahan uusi versio pyritään tekemään paremmin kuin aiempi malli. Nyt auto on lisävarustelistasta riippuen lastattu täyteen tekniikka, joka antaa kuljettajalle mahdollisuuden hyvin pitkälti määritellä millaisella autolla ajetaan. Tekniikka pelastaa myös pysäköinnissä tai niinkin arkisessa asiassa kuin valojen vaihtamisessa.

Mikään tekniikka ei kuitenkaan pysty pelastamaan, jos autoaihio alla on huono. Tätä ei Mercedeksen suhteen tarvitse pelätä.

Uusin versio on saanut muun muassa uudet istuimet, jotka tuovat tuen myös reisille. Saksalaisia penkkejä on vaivannut yleensä kovahko lautamaisuus, mutta nyt tuoli ottaa kuljettajan tiukanmukavaan syleilyynsä. Ainakin keski-ikäinen mieskuljettaja istuu tuoliin kuin kotiinsa..

Huomio keskittyy kojetauluun, jossa mittariston ohella on nyt vakuuttavan kokoinen näyttö. Se ei nouse enää tablettina esille, vaan on integroitu keskelle kojetaulua niin huomaamattomasti kuin melkein television kokoinen näyttö voidaan piilottaa. Näyttö selventää niin radioasemat, auton säädöt kuin myös toimii peruutuskamerana. Erinomaisen selkeän kameranäytön lisäksi auto aistii myös tutkien avulla koko ympäristön. Pysäköintiavustinta käytettäessä on miltei uskomatonta, millaiseen koloon auto itsensä ajaa. Jalkaa on hyvä pitää jarrupolkimella, mutta ensikertalaisen parkkiavustin yllättää varmuudellaan. Mercedes nimittää ottaa tarvittaessa eteen ja asettelee itsensä autojen väliin juuri keskelle.

Toinen ällistyksen aihe on valoautomatiikka. Teknologia vaihtaa pitkät ajovaloihin vastaantulevaa häikäisemättä, tai oikeastaan ei vaihda, vaan varjostaa vastaantulevan tai edessäajavan kohdalta valon pois. Osaa muuten seurata mutkatkin. Nyt valoisa kesäilta esti kokeilemasta tekniikan toimivuutta, mutta aiemmin automatiikka hämääntyi hetkellisesti tienvarren ulkovaloista. Eiköhän automatiikkaa ole tähän malliin kuitenkin jo viritelty.

Eteenpäin kuvaava stereokamera muodostaa kolmiulotteisen maisemakuvan noin 50 metrin etäisyydelle auton edestä. Kamerat näkevät noin puolen kilometrin päähän. Kamera tunnistaa muun muassa liikennemerkkejä ja muut tielläkulkijat sekä risteävät tiet. Autoon saa yhteyden myös älypuhelimella, jolloin voit vaikka avata lukot tai antaa luvan auton käynnistykseen.

Sivuilme on sopivan dynaaminen pokkausten ja viiston lasilinjan ansiosta. Konepelti on mersumaisen pitkä, mutta ei enää niin valtamerilaivamainen kuin takavuosina.

Ajo Mercedeksellä on lähes tylsää, mutta se on itse asiassa etu. Auton ei tee mitään yllättävää, vaan lipuu siten kuin herrasmiehelle sopii. Sport+ asennossa alla on hieman erilainen auto. Kaasuvaste on nopeampi, automaattilaatikko jättää turhat vaihteet välistä pois ja alusta on hieman tiukempi. Isoksi autoksi Mercedes on ketterä. Parkkipaikkapyörittely tuntuu käyvän näppärästi. Kääntöympyrä on 11,6 metriä.

Jotakin mersumaisuutta on kuitenkin säilytetty. Monitoimiviiksi säilyttää urheasti paikkansa ohjauspylväässä, vaikka vakava uhka onkin tullut keskikonsolin näytön toimintoja ohjaavasta pyöreästä valitsimesta.

 

Mercedes-Benz 220 d A Premium Business

Moottori 1950 m2 diesel. teho 143 kW (194 hv). Vääntö 400 Nm

CO2-päästöt 112-102 g/km

Pituus 4,9 m, leveys 2.06 m, korkeus 1,46 m

Vaihteisto 9G-tronic

Huippunopeus 240 km/h, Kiihtyvyys 7.3 sek. 0-100 km/h

Kulutus: 4,3-3,9 yhdistetty, 4,1-3,6 maantie ja 4,7-4,3 maantie.

Paino 1.680 kg, kokonaispaino 2.320 kg

Hintaluokka perusversio 57.900, lisävarusteineen 65.000 euroa.

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä