Tuttu tunturi uudessa valossa – näin Ruka muuttuu fes­ti­vaa­lin myötä

Tuomas Rio ja Matti Jykylä ovat tyytyväisiä, jos joku saa uusia ideoita tai elämyksiä valofestivaalilta.
Tuomas Rio ja Matti Jykylä ovat tyytyväisiä, jos joku saa uusia ideoita tai elämyksiä valofestivaalilta.
Kuva: Mikko halvari

Tuttu tunturi on erinäköinen, ovat ensimmäiset aamulla töihin tulevat kommentoineet uusia valoja. Niitä Matti Jykylä ja Tuomas Rio työmiehineen ovat maanantaista asti eri puolille Rukaa värkkäilleet.

– Tänne tulee aika isoja aluevalaisuja. Valaistaan tämä koko rinnehässäkkä. Eturinteen siltaan tehdään arkkitehtoninen ”piece” eli teos. Rosaan ja Ruudolfiin tehdään valaistus ja Pessarin monttuun pienempi installaatio, Jykylä kertoo.

Rinteiden valot sammuvat kello 19, jolloin valaistus pääsee parhaiten oikeuksiinsa. Lauantaina avautuva valofestivaali on tarkoitettu matkailijoiden lisäksi myös paikallisille asukkaille.

– Jos joku koillismaalainen nuori saa jonkun uuden idean tai kiinnostuu valotaiteesta tämän myötä, se olisi kaikkein hienointa, sanoo festivaalin johtaja Jykylä.

Valotaidetta on Suomessa tehty jo pitkään ja Jykylän mukaan teatterikorkeakoulu alkoi ensimmäisenä maailmassa kouluttaa ekspressiivisen valosuunnittelun alalle vuonna 1987 maisteritason ihmisiä. Siellä hän on itsekin opiskellut.

– Se elää edelleen oikein hyvin taideyliopiston alla. Sen lisäksi on iso määrä koulutettuja suunnittelijoita esimerkiksi teattereissa ja vahva videotaideskene. Valotaide on hyvällä tavalla määrittelemätöntä.

Lumo-valofestivaali Oulussa ja Lux-tapahtuma Helsingissä ovat ennen Rukan uutta avausta tuoneet valotaidetta suuremman kansanosan tietoisuuteen.

Jykylä on eniten innoissaan taiteesta, jota tulee Kuusamon vesitorniin ja Rukan parkkihalliin. Tilat muuttuvat pop up -taidegallerioiksi.

– Rukalla on yksi videoduuni ja kaksi valoduunia. Se on tekijöille kiinnostava ja uskon että myös yleisölle, kun galleria luodaan tyhjästä. Esimerkiksi englantilaisen Duncan Matthewsin piirtoheittimet ja Legoista tehdyt lampunvarjostimet vievät katsojan jo tiettyyn aikaan ja tilaan.

Taiteilijat kiittelevät, että Rukalla heidät on otettu tosi hyvin vastaan.

– Kaikki on saatu mitä on tarvittu niin logistisesti kuin muutenkin ja ylipäätään on tosi hyvä meininki, sanoo Jykylä.

Uusiin asioihin suhtaudutaan Koillismaalla muutenkin positiivisesti, toteaa Rio.

– Olen tehnyt täällä paljon tapahtumia ja lähtökohta on se, että ihmiset eivät ensimmäisenä sano ei, vaan ovat valmiita kuuntelemaan ja innoissaan, että tänne tehdään asioita. Tämä tarjoaa mahdollisuuden nähdä tutun tunturin eri valossa ja menemään uusiin paikkoihin, mikä on aina virkistävää.

Ilmoita asiavirheestä