Ul­ko­maa­lai­sia poi­mi­joi­ta tu­lee­ en­nä­tys­mää­rä

Marjasato näyttää vielä hyvältä

Ei tästä ollenkaan tiedä. Sade on rikkonut ison osan marjanostaja Rauno Veteläisen kotisuon hillankukista, mutta osa on mukavasti nupussa. Lumi suli myöhään, mikä enteili hyvää marjavuotta. Kylmä ja sateet uhkaavat marjasatoa.
Ei tästä ollenkaan tiedä. Sade on rikkonut ison osan marjanostaja Rauno Veteläisen kotisuon hillankukista, mutta osa on mukavasti nupussa. Lumi suli myöhään, mikä enteili hyvää marjavuotta.
Ei tästä ollenkaan tiedä. Sade on rikkonut ison osan marjanostaja Rauno Veteläisen kotisuon hillankukista, mutta osa on mukavasti nupussa. Lumi suli myöhään, mikä enteili hyvää marjavuotta.
Kuva: Mikko Halvari

Koillismaalle on tänä kesänä tulossa näillä näkymin yli 400 ulkomaalaista marjanpoimijaa. Valtaosa tulee Thaimaasta. Luku perustuu poimijoita kutsuvien yritysten antamiin tietoihin. Poimijat saapuvat heinäkuun lopussa. Jos marjayhtiöiden kaavailut toteutuvat ja marjaa tulee hyvin, voi Koillismaan metsissä samoilla enemmän ulkomaisia poimijoita kuin koskaan aiemmin.

Petri Lehtiniemi Oy on tuomassa Posiolle ja Pudasjärvelle 115 thaipoimijaa. Lehtiniemi on suunnitellut sijoittavansa vajaa puolet Posiolle ja loput Pudasjärvelle. Lisäksi hän on kutsunut Posiolle noin viisikymmentä ukrainalaista, jotka sijoitetaan aiempien vuosien tapaan Anetjärvelle. Ukrainalaisia ei tällä tietoa tule muualle.

Lehtiniemi on kutsunut ulkomaalaisia poimijoita Koillismaalle jo seitsemän vuoden ajan.

– Poimijat ovat suurimmilta osin jo monena vuonna Suomessa käyneitä ihmisiä. Monet ovat aikoinaan olleet ensin Ruotsissa. Vuosi vuodelta hommat helpottuvat. Tänä vuonna tuomme noin 15 prosenttia enemmän poimijoita kuin viime kesänä. Sen verran pystyy ottamaan ja hoitamaan, Lehtiniemi sanoo.

Marjakesä näyttää Lehtiniemen mielestä lupaavalta. Kosteutta ja lämpöä on ollut riittävästi, ja kevät oli sopivan myöhäinen.

Lue lisää paperilehdestämme

Ilmoita asiavirheestä