Uraani epäi­lyt­ti sa­ta­päis­tä yleisöä Juo­ma­suol­la, samoin vai­ku­tus mat­kai­luun - Yh­tiöl­le kulta on yk­kös­asia

Juomasuon näkymistä olivat kiinnostuneita muun muassa etualalla istuvat Verner Mustonen, Pekka Virtanen ja Tauno Korpela.
Juomasuon näkymistä olivat kiinnostuneita muun muassa etualalla istuvat Verner Mustonen, Pekka Virtanen ja Tauno Korpela.
Kuva: MIKKO HÄME

Polar Miningin malminetsinnän johtajan Urpo Kurosen mukaan Juomasuon alueella yhtiölle on kulta tärkeintä, mutta myös muutkin metallit kuten koboltti ja nikkeli huomioidaan.

Selvitämme samalla myös alueen uraanipitoisuutta. Näytteistä analysoidaan kaikkiaan 41 alkuainetta, hän kertoi Käylän tilaisuudessa maanantai-iltana.

Yhtiö rupeaa kairaamaan Juomasuon aluetta tämän talven aikana. Tarkoituksena on tehdä reikiä aina puolen kilometrin syvyyteen saakka. Yhtiön kiinnostusta alueelle on lisännyt kullan nouseva hinta, joka on tällä hetkellä 30 000 euroa kilolta.

Aikoinaan Outokumpu teki koekaivauksen Juomasuolla. Kultaa löydettiin tuolloin 105 kiloa.

Juomasuon kultamalmissa on tavanomaista enemmän säteilyä, vaikka tutkimuksissa sen ei ole todettu aiheuttaneen mitään ylimääräistä säteilyaltistusta.

Mika Flöjt käyttikin tilaisuudessa useita puheenvuoroja, joissa hän epäili uraania vapautuvan ja liukenevan kairausten myötä muun muassa pohjaveteen. Hänen mielestään ennen kairauksia olisi pitänyt järjestää laajamittainen kansalaisten kuulemiskierros, koska kyse on uraanista.

Kaivosylitarkastaja Pekka Suomelan mukaan tällaisesta ei ole vaaraa tiheälläkään kairauksella. Sen sijaan mahdollinen koelouhinta on toinen asia. Siinä vaiheessa säteilyturvakeskus ja ely-keskus miettivät, mikä on oikea toimintatapa.

Matkailuyrittäjä Jouko Kämäräinen sanoi kaivoshankkeiden haittaavan matkailua. Hän toivoi, että luonto voittaisi Kuusamossa toisenkin kerran ja viittasi koskisotaan, joka päättyi Kuusamon koskien suojeluun.

Pekka Virtanen oli puolestaan huolissaan alapuolisista vesistöistä ja niiden tilasta, jos kaivos perustetaan.

Yrittäjä Jorma Käkelä antaisi poran mennä kallioon eikä hän nähnyt ongelmia tässä vaiheessa.

– Rikastamon sijoittaminen on kuitenkin harkinnan paikka, jos kaivos syntyy. Vesistöistä kannattaa olla huolissaan.

Joissakin puheenvuoroissa tiedusteltiin sitä, mikä olisi mahdollisen kaivoksen työllisyysvaikutus. Polar Miningin Etelä-Suomessa olevat Oriveden ja Huittisen kaivokset työllistävät suoraan 70 henkilöä ja lisäksi välillisesti syntyy 2-3 kertainen määrä muita työpaikkoja, Kuronen sanoi.

Ilmoita asiavirheestä