Torankijärven rannalle uudelle asuinalueelle Kotikatu365 Hotkunrantaan on tulossa myös Touhulan päiväkoti, jonka pitäisi avautua ensi vuoden elokuussa. Touhula on Suomen suurin yksityinen päiväkotiketju.
– He eivät ole kuitenkaan vielä hakeneet palvelujen tuottajiksi, kertoo Kuusamon kaupungin sivistysjohtaja Erkki Hämäläinen.
Touhulan Pohjois-Suomen aluejohtaja Kati Eteläaho vahvisti uutisen keskiviikkona ja lupasi laittaa toimitukseen tarkempaa tietoa hankkeesta, mutta sitä ei koskaan saapunut eikä häntä myöskään lukuisista yrityksistä huolimatta onnistuttu tavoittamaan.
Tuleva Touhulan päiväkoti ja Porkka-Törmän päiväkoti tulevat sijaitsemaan melko lähekkäin. Porkka-Törmään on tulossa remontti, jonka suunnittelukokous pidetään kaupungin varhaiskasvatuksen aluejohtaja Jaana Ronkaisen mukaan heti vapun jälkeisenä päivänä.
– Tarkoitus on, että yhdyskuntatekniikan lautakunta käsittelee suunnittelun aloittamista toukokuun kokouksessa ja jos kaikki menee hyvin, niin rakentamaan päästäisiin tammikuussa 2020.