Kuusamossa Tolpanniemessä on alakoululaisten keskuudessa levinnyt vaarallinen ilmiö. Lapset ovat tehneet kotitekoisia pommeja Kodin putkimiehestä ja alumiinifoliosta. Pommeja on räjäytelty ainakin leikkikentällä.
Asia on otettu vakavasti Tolpanniemen koululla, jossa vaarallinen ilmiö tuli ilmi välituntikeskusteluissa.
Kuultiin puheita, että minä olen hankkinut sitä ja sitä ainetta. Lapset kehua retostelivat toisille välitunnilla, kertoo luokanopettaja Anne Nykänen-Hämäläinen.
Asiaa puitiin vanhempainillassa.
– Eräs vanhempi sanoi, että tietää lapsensa olleen mukana tällaisessa. Vyyhti alkoi aueta. Sovittiin, että aletaan tiedottaa tästä Wilmassa ja ollaan poliisin yhteydessä.
Vahingoilta on toistaiseksi vältytty.
– Totta kai lapsilla on tässä jännityksenhaku taustalla. Sitä vaan ei tajuta, että miten vaarallisien aineiden kanssa ollaan tekemisissä, Nykänen-Hämäläinen muistuttaa.
Jos vastaavanlaiset leikit jatkuvat, loukkaantumiset ovat todennäköisiä pommien ennalta arvaamattomuuden vuoksi
– Näissä on se ongelma, että pommista ei koskaan tiedä, että koska se räjähtää. Voi olla, että pommi ei räjähdä heti. Kun sitten mennään katsomaan, että miksi se ei räjähdä, saattaa pommi räjähtää juuri silloin. Se aiheuttaa vaarallista tuhoa. Viemärinpuhdistusaine jo sinänsä on syövyttävä aine, Nykänen-Hämäläinen valottaa.
Alakoululaiset, jotka räjäyttivät pommeja leikkikentällä, on selvitetty ja he ovat siivonneet jälkensä.
– Uskon, että he ainakin ottivat asiasta opikseen, Nykänen-Hämäläinen sanoo.
Jotta vastaavia tapauksia ei tule, halutaan Tolpanniemen koululta herätellä niin vanhempia kuin kauppiaita kiinnittämään huomiota lasten ostoksiin.
– Toivottavasti kaupoissa ollaan tarkkoja siitä, että mitä myydään ja kenelle, Nykänen-Helminen toivoo.
– Tiedetään, että vanhemmatkin ovat käyneet kaupoissa sanomassa, että eivät myisi lapsille niitä, hän jatkaa.
Lue juttu kokonaisuudessaan näköislehdestä tai printistä.