Matkailupalveluista kysellään toisinaan monenmoista palvelua.
– Erikoisin taisi olla kokonainen hanhi, jota kysyttiin seuraavaksi päiväksi joulupöytään. Kalkkunaan kuitenkin lopulta tyydyttiin. Kaikkea kuitenkin hommaamme mahdollisuuksien mukaan ja meille voi soittaa oli hätä pieni tai suuri, kertoo kiinteistönhuoltopalveluja tarjoavasta Ruka 911 -yrityksestä toimitusjohtaja Heli Maaninka.
Yrityksen toiminta on laajenemassa myös Rukan kylän Chalets -huoneistohotellin laajennuksella.
– Kesällä on enemmän huolto- ja korjaustöitä. Talvisesonkiin kuuluu halkojen kantamista ja toisinaan myös kaupassa käyntiä, kiinteistönhuollosta vastaava Mikko Lämsä kertoo.
Rukan mökkien varashälyttimet antavat toisinaan virheellisiä hälytyksiä.
– Joskus pimeän mökkitien varressa miettii, että mitähän, jos sieltä tuleekin joku vastaan, että kääntääkö auton poikittain tielle – että lähteekö juoksemaan ja soittaako apua, kertoo Marko Törmänen.
Varkaiden kohtaamista ei kuitenkaan ole sattunut.
Useammin jäävät avaimet mökin sisään ja ulos jääneiden vieraiden on soiteltava tai kyseltävä naapurista apuja.
– Kerrankin oli perhe ulkoilemassa saunasta, kun avaimet jäivät mökkiin – naapurista soitellen he onneksi saivat meidät paikalle ovia avaamaan kahdenkymmenen asteen pakkasessa, Lämsä kertoo.